این که چگونه آگاهی مردم را نسبت به خیلی از مسائل خیریه و نیکوکاری بالا ببریم، مسئله و هدف اصلی بسیاری از سازمان‌های مردم نهاد و سایر ارگان‌ها است. راه اندازی یک کمپین در رسانه‌های اجتماعی یا دادن یک بیانیه مطبوعاتی ممکن است شروع خوبی باشد، اما ویدئوها و کلیپ‌های آگاهی بخشی که توسط سازمان‌های مردم نهاد ساخته می‌شوند، می‌توانند مخاطبان بیشتری را جذب کنند.

ساختن ویدئو توضیحی برای جذب مخاطب یک انتخاب عالی برای بسیاری از ساز‌مان‌های مردم نهاد است؛ چرا که مردم در همه حال عاشق تماشای ویدئو هستند. ویدئو می‌تواند موضوعات پیچیده را به زبان ساده برای مردم باز کند و چنان آگاهی به مردم ببخشد که بقیه روش‌ها قادر به انجامش نیستند. 

آگاهی بخشی خیریه‌ها با استفاده از ویدئوهای توضیحی

در اینجا پنج روشی که سازمان‌های مردم نهاد برای افزایش آگاهی مردم درباره ماموریت‌ها، هدف‌‌ها و برنامه‌های خود استفاده می‌کنند، آورده شده است:

گفتن سرگذشت خیریه

یک سازمان می‌تواند برای توضیح بهتر مسائل مهم برنامه خود از چنین ویدئوهایی استفاده کند. تعریف سرگذشت یک سازمان و داستان این که چه اهدافی را دنبال می‌کند، می‌تواند مردم را ترغیب کند تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش داده، اقداماتی در پی آن انجام دهند یا به نیکوکاری و کمک مالی روی بیاورند.

تولید فیلم کوتاه و ارتباط عاطفی با مخاطبان

2. تبلیغ و معرفی نیکوکاران و رویدادها

درباره کسانی که کمک مالی برای خیریه‌ها جمع‌آوری می‌کنند و رویدادهای جاری که در حال وقوع هستند، صحبت کنید. سپس از آن‌ها کلیپ و ویدئو بسازید و در رسانه‌ها و وب‌سایت‌ها منتشر کنید.
 اشتراک گذاری این ویدئوها در یوتیوب، رسانه‌های اجتماعی و وب سایتتان می‌تواند افراد بیشتری را ترغیب کند که به برنامه‌های نیکوکاری شما بپیوندند. 

3. اشتراک گذاری ویدئوهایی درباره موفقیت خیریه

 کلیپ‌هایی درباره نحوه عملکرد خیریه و «پشت صحنه فعالیت‌ها» درست کنید. این نوع ویدئوها می‌تواند هدف و ماموریت ارگان شما را ملموس‌تر و انسانی‌تر جلوه دهد.

4. آموزش مخاطبان

 اطلاعیه‌های خدمات عمومی (public service announcements) می‌تواند مخاطبان بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد. این اطلاعیه‌ها، معمولا برای وضع یا منتشر کردن موضوع خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و اصول خاصی نیز دارند. پس مطمئن شوید که قبل از درست کردن یک اطلاعیه، از اصول و قوانین آن آگاهی کامل به دست می‌آورید. 

5. از خیرین و داوطلبان تشکر کنید

 اهداکنندگان شما نقش بزرگی در کمک به پیشبرد اهداف شما ایفا می‌کنند. از طریق ویدئو می‌توانید از آن‌ها تشکر کنید. اگر در ویدئو به صورت اختصاصی از هر کدام از آن‌ها تشکر کنید، این باعث می‌شود آن‌ها فکر کنند در سازمان شما جایگاه ویژه‌ای دارند. همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد دقیقا بدانند که مشارکتآن‌ها چه کمک‌هایی به سازمان می‌کند. 

سمن‌های موفق در استفاده از ویدیوهای توضیحی

داشتن فهرستی که به ما بگوید چگونه آگاهی مردم را بیشتر کنیم بسیار خوب است، اما داشتن چند نمونه چطور؟ در ادامه چند نمونه از ویدئوهای تولید شده برای سمن ها آورده شده است:

جذب حامیان و داوطلبان از طریق آموزش 

لینک ویدئو در یوتوب : https://www.youtube.com/embed/LcJcnZvH94Q?feature=oembed

این ویدئو برای سازمان Feeding America ساخته شده است. این ویدئو با گفتن یک آمار شروع می‌شود؛ ۳۷ میلیون آمریکایی قادر به تامین غذای خود نیستند. این آمار تنها نقطه شروعی برای یک دوره گرسنگی و قحطی در آمریکا است.
در این ویدئو به بینندگان مسائلی را نشان می‌دهد که ممکن است با آن آشنا نباشند، همچنین به آن‌ها فرصتی می‌دهد که کاری درباره آن انجام دهند.

معرفی انیمیشن‌های تاثیرگذار و آگاهی بخش

 قدرت نفوذ انیمیشن 

لینک ویدئو در یوتوب : https://www.youtube.com/embed/qmwm2f8_ySg?feature=oembed
این ویدئو نیز برای سازمان The Nature Conservancy ساخته شده است. سازندگان آن از انیمیشن برای برای نشان دادن زیبایی طبیعت استفاده کرده‌اند. استفاده از رنگ‌های متنوع و گرافیک بالای انیمیشن، یک انتخاب هوشمندانه بود، چرا که پیام این ویدئو تماما محافظت از محیط زیست است. با این حال، گذشته از زیبایی، اگر دقت کنید اطلاعات زیادی در این ویدئوی ۱ دقیقه‌ و ۲۶ ثانیه‌ای آگاهی بخش نهفته است. 

تاثیر واقعی را با لایو اکشن بر ذهن مخاطب بگذارید

با این که همه ما عاشق انیمیشن هستیم، اما گاهی لایو اکشن، فیلمی که با استفاده از بازیگر‌ها و صحنه‌های واقعی ساخته می‌شود، می‌تواند تاثیر به سزاتری داشته باشد. فیلم آگاهی بخشی که برای سازمان Alcoholics Anonymous ساخته‌ شده، بیشتر تاثیر و قدرت خود را از کلوزآپ‌ها و صحنه‌های مرتبط به دست می آورد. مخاطبین با شخصیت‌ها ارتباط عاطفی و احساسی خاصی برقرار می‌کنند.

بگذارید مخاطب قهرمان داستان باشد

کودکان ممکن است علاقه‌ای به قوانین مربوط به اجاره مسکن نداشته باشند، اما مشخص شده که آن‌ها سخنگوهای فوق العاده‌ای در این مورد هستند.
دفتر دادستانی شهر سانتا مونیکا (Santa Monica Fair Housing) یک مسابقه هنری برای کودکان برگزار کرد تا بتواند بهتر پیام‌‌ها و قوانین مربوط به قوانین منصفانه مسکن را به مردم منتقل کند.
این ویدئو با سخنان پیتر ریدل، دانش آموز کلاس هفتم شروع می‌‌شود. او توضیح می‌دهد که مستاجرین چه چیزهایی از صاحبخانه‌ها و شرکت‌های مدیریت املاک تحت قوانین مسکن منصفانه کالیفرنیا انتظار دارند. 

از ویدئو برای ساخت یک انجمن استفاده کنید

لینک ویدئو در یوتوب : https://www.youtube.com/embed/s_B0QARwM7E?feature=oembed

این ویدئو که برای سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization) ساخته شده است، بینندگان را با جامعه جهانی پرستاری و مامایی آشنا می‌کند.
این ویدئو با استفاده از شخصیت‌ها و موسیقی ملایم، افراد را تشویق می‌کند تا به این جامعه جهانی ملحق شوند. در طول ویدئو جزئیات مربوط به این برنامه و اهدافی که این جامعه به دنبال آن است، همچنین نتایجی که تاکنون به دست آورده‌اند، نشان داده می‌شود.

داستان را با استفاده از اینفلوئسرها ‌موثرتر کنید

لینک ویدئو در یوتوب : https://www.youtube.com/embed/HSozqaVcOU8?feature=oembed

گرچه این کمی قدیمی است، اما ذکر این ویدئو که در سال ۲۰۱۶ساخته شد به دلیل این که یک انیمیشن فوق العاده در سبک تخته سفید (whiteboard animation) است، خالی از لطف نیست. این یک همکاری بین رپر جی زی (شان کارتر)، هنرمندی به نام مولی کرابپل و اتحادیه مواد مخدر (Drug Policy Alliance) بود. این ویدئو با تصویرگری عالی، برش‌های از تاریخ جنگ علیه مواد مخدر در ایالات متحده را نشان می‌دهد.

این ویدئو به منظور متحد کردن مردم کالیفرنیا برای حمایت از قانون prop 64، یک لایحه قانونی برای قانونی کردن ماری جوانا تفریحی، بود. این قانون در ژانویه ۲۰۱۸ تصویب شد و به اجرا درآمد. این ویدئو نمونه قدرتمندی از یک مشارکت تاثیرگذار و قوی است که توسط هنرمندان پشتیبانی شد.

اقداماتی جهت پیشبرد یک جنبش انجام دهید

لینک ویدئو در یوتوب :  https://www.youtube.com/embed/5-yoO98Bims?feature=oembed

سازمان Girl Effect یک سازمان مردم نهاد جهانی است که به دختران جهان کمک می‌کند تا سلامت، آموزش و معیشیت خود را کنترل کرده و بهبود ببخشند. ویدئوی بالا بخشی از سری ویدئوهایی است که این سازمان برای مراسم روز جهانی دختر، که در ۱۱ اکتبر هر سال برگزار می‌شود، درست کرده است.
این ویدئو به هر دختر فرصتی می‌دهد تا صحبت کند و داستان زندگی خود را با جهانیان به اشتراک بگذارد. سبک مستند مانند و متنون ساده‌ به کار رفته در آن، موجب شده این ویدئو معتبر و قابل اعتماد باشد.

ویدئو توضیحی خیریه خود را بسازید!

 ویدئوهای توضیحی مختص خیریه‌ها و سمن‌ها، با ترکیب داستان و تصویر می‌توانند هدف هر سازمان را زنده کنند. این ویدئوها می‌توانند مسائل پیچیده را با زبانی ساده روایت کرده و حل کنند. همچنین قادرند به مخاطبان، فرصتی بدهند که با هدف شما ارتباط برقرار کنند.

 منبع: وبسایت idearocketanimation