این روزها هوش مصنوعی (AI) همه جا حضور دارد و ساخته‌های آن مانند ChatGPT با سرعتی سرسام‌آور وارد زندگی ما شده‌اند، درست شبیه آهنگی از "مایلی ری سایرس" (Miley Ray Cyrus) که کل دنیا را فرا گرفت.
در واقع، ChatGPT با تبدیل شدن به سریع‌ترین برنامه‌ی در حال رشد تاریخ، به یک دستیار دیجیتال مفید برای حرفه‌ای‌ها، ابزاری برای سرگرمی افراد تنبل و یک یاری‌رسان ارزشمند برای دانش‌آموزانی که به دنبال نمره A+ هستند، تبدیل شده است، اما هوش مصنوعی چگونه صنعت انیمیشن را متحول می‌کند؟ و آینده‌ی انیمیشن‌های ساخته شده با هوش مصنوعی چه خواهد بود؟

در حال حاضر، مدل‌های جدید هوش مصنوعی بی‌شمار در حال ظهور هستند که انیمیشن‌های دقیقی را تنها با چند خط متن ایجاد می‌کنند و این تازه ابتدای راه است. بنابراین، آیا ما استودیوهای انیمیشن‌سازی باید از ترس اینکه هوش مصنوعی جای ما را بگیرد، بلرزیم و از خدا بخواهیم که ماشین‌ها شغل ما را نگیرند؟
در واقع، پاسخ "منفی" است.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی در استودیوهای انیمیشن سازی 

استودیوهای انیمیشن سازی به طور فزاینده ای از هوش مصنوعی برای خودکارسازی بخش های وقت گیر و خسته کننده فرآیند انیمیشن سازی استفاده می کنند. این امر باعث ساده سازی پروژه ها می شود و به انیماتورها اجازه می دهد تا بر روی جنبه های خلاقانه تر نقش خود و همچنین دانش و تجربه خود در صنعت تمرکز کنند. انیمیشن سه بعدی به طور قابل توجهی زمان بر و پرهزینه است. بسیاری از استودیوها هوش مصنوعی را برای این نوع انیمیشن، به ویژه برای مواردی مانند ریگینگ شخصیت های سه بعدی، بسیار مفید می دانند.

برای مطالعه:

چارچوب اخلاق و حاکمیت هوش مصنوعی در بخش خیریه

چند مورد از مدل‌های هوش مصنوعی که برای ما جذاب هستند، مدل‌های یادگیری عمیق مانند DALL-E2، Midjourney و Stable Diffusion هستند. کاربران می‌توانند توضیحی متنی از آنچه می‌خواهند ارائه دهند و هوش مصنوعی تصویری با جزئیات دقیق طراحی می‌کند، البته بدون داشتن دستورالعمل‌های صحیح، اغلب نتایج بسیار عجیب و غریبی را نیز به همراه دارد.

علاوه بر این، شرکت ادوبی موتور هوش مصنوعی جدید خود به نام Adobe Firefly را نیز راه‌اندازی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد تصاویر و جلوه‌های متنی باکیفیت بالا را از کتابخانه استوک خود تولید کنند و بدین ترتیب دنیای خلاقانه‌ی جدیدی را برای الهام بخشیدن به تیم متخصص انیماتورهای ما بگشاید.

در کنار موارد گفته شده، ابزارهای هوش مصنوعی دیگری نیز وجود دارند که برای صنعت انیمیشن سازی عالی هستند. Chat GPT اخیراً توجهات زیادی را به خود جلب کرده است - هم مثبت و هم منفی - اما در صورت استفاده صحیح، می‌تواند ابزاری بسیار مفید باشد. در استدیو نیک سو، ما دوست داریم به این ابزار به عنوان یک دستیار ربات کوچک فکر کنیم که به ما در انجام وظایف اداری کمک می‌کند و امکان غوطه‌ور شدن در کارهای خلاقانه‌تر را فراهم می‌کند.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در انیمیشن سازی

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در انیمیشن سازی

1.  افزایش کارآمدی فرآیند انیمیشن سازی

هر مرحله از فرآیند انیمیشن سازی، از مفهوم سازی داستان، طراحی شخصیت‌ها، نوشتن فیلمنامه ویدیو تا ایجاد فریم‌های استایل و تولید انیمیشن از ابتدا تا انتها، زمان زیادی می‌برد. استفاده از هوش مصنوعی کل فرآیند را بسیار کارآمدتر می‌کند و به انیماتورها این امکان را می‌دهد تا در زمان کمتری کارهای خلاقانه‌تر و باکیفیت بالاتری خلق کنند. عالی به نظر می رسد، نه؟

2. صرفه جویی در هزینه‌ها ساخت انیمیشن

با اجازه دادن به هوش مصنوعی برای خودکارسازی بخش‌هایی از فرآیند انیمیشن سازی، زمان کلی تولید کاهش می‌یابد و به استودیوها این امکان را می‌دهد تا بودجه خود را بر بخش‌های مهم‌تر متمرکز کنند. این بدان معناست که استودیوها می‌توانند انیمیشن‌های باکیفیت را با قیمت رقابتی‌تری تولید کنند و انواع انیمیشن‌های برتر، مانند سه بعدی را برای مشتریان قابل دسترس‌تر کنند.

3. آزمون و خطای خلاقانه

هوش مصنوعی از طریق آزمون و خطا به خلاقیت بیشتر کمک می‌کند. استودیوها می‌توانند بسیار سریعتر و آسانتر از گذشته، مفاهیم کاملاً بصری ارائه دهند. این به ما آزادی بیشتری برای آزمایش‌های خلاقانه‌ای می‌دهد که قبلاً برای پروژه‌های مشتری غیرقابل اجرا بود. اکنون، انیماتورها می‌توانند چندین مفهوم خلاقانه را تولید کنند تا اطمینان حاصل کنند که نه تنها به طور کامل با اطلاعات اولیه مشتری مطابقت دارد، بلکه با چشم انداز او نیز همخوانی دارد.

آینده‌ انیمیشن با هوش مصنوعی

ما در استدیو نیکسو، همیشه گوش خود را به زمین و نبض آخرین روندهای صنعت انیمیشن سازی چسبانده‌ایم. هوش مصنوعی با سرعتی باورنکردنی در حال پیشرفت است و پیش بینی آینده‌ی آن دشوار است. اما اگر نگاهی به داخل توپ بلورین جادویی خود بیندازیم، در اینجا برخی از اتفاقاتی را که در فضای انیمیشن سازی با هوش مصنوعی رخ خواهد داد، می‌بینیم که:

هوش مصنوعی مرزهای خلاقیت در انیمیشن‌ سازی را بیش از پیش جابجا خواهد کرد و به افراد اجازه می‌دهد تا با این هنر تجربیاتی داشته باشند و آن را به ابعاد جدیدی از خلاقیت برسانند.

هر چه هوش مصنوعی بهتر شود، انیمیشن‌ها واقعی‌تر و شخصی‌تر خواهند شد و به شخصیت‌های انیمیشنی عمق و احساس بیشتری می‌بخشد و دنیای کاملاً جدیدی از واقع‌گرایی انیمیشن را می‌گشاید.

هوش مصنوعی به دستیار نهایی برای انیماتورهای آینده تبدیل خواهد شد و نه تنها در زمینه‌ی الهام بخشیدن به ایده‌ها، بلکه در اجرای نهایی و پیاده‌سازی ایده‌های خلاقانه‌ی نیز کمک می‌کند.

بنابراین، آنچه در مورد انیمیشن سازی با هوش مصنوعی پیش بینی می‌شود، این است که مرزی جدید برای خلاقیت ایجاد می‌کند و ما مشتاق هستیم که ببینیم صنعت انیمیشن را به کجا می‌برد. مطمئن هستیم که این صنعت را متحول خواهد کرد و انیمیشن‌های کارآمدتری در آینده در انتظار ما خواهد بود.

منبع: ترجمه شده از وبسایت theanimationguys.com