نور، دوربین، حرکت!
واقعیت این است که صدای حرکت، همواره رساتر از حرف زدن است، حتی در دنیای بازاریابی وب. 

مفهوم بازاریابی ویدیوهای متحرک (انیمیشن) مدتی است که در محافل وب رایج شده، چرا که با انیمیشن می‌توان از مزایای سه‌گانه اعلام حضور، شناساندن تخصص‌ به مخاطبان و بهبود دسترسی به آنها بهره‌مند شد. در این مقاله از وبلاگ نیک‌سو به بررسی تاثیر انیمیشن در بازاریابی کسب و کارها می‌پردازیم.

تبلیغات آنلاین و انیمیشن؛ بهترین ترکیب بازاریابی

دلایل تأثیرگذاری بیشتر انیمیشن نسبت به تبلیغات سنتی

چند دلیل را می‌توان برای تأثیرگذاری بیشتر ویدیوهای متحرک نسبت به تبلیغات سنتی برشمرد:

 • جذابیت و گیرایی بیشتر ویدیو! 

ویدیوهای متحرک همه خصوصیات ممکن را دارا هستند، از عنصر سرگرم‌کنندگی و ارتباط با واقعیت گرفته تا توانایی جلب توجه فوری دیگران.
شمار روزافزونی از کسب و کارها در حال حاضر از هنر ساخت ویدیو استفاده می‌کنند تا فروش خود را به حداکثر رسانده و ارتباط ملموس‌تری با سبد بازاریابی‌شان ایجاد کنند. در یکی از مقالات وبلاگ نیکسو، با تکنیک‌های اصلی ساخت انیمیشن‌ آشنا می‌شوید.!

 • آگاهی‌بخشی ویدیو

تبلیغات سنتی فقط یک ایده را به بازار معرفی می‌کند، در حالی‌که انیمیشن می‌تواند تفکر و اندیشه پشت آن ایده را توضیح دهد. بنابراین ویدیوها ارتباط بیشتری با واقعیت دارند و نه تنها آگاهی از برند ایجاد می‌کنند، بلکه نحوه عملکرد یک محصول را نیز توضیح می‌دهند.

 • امکان اشتراک‌گذاری ویدیو

درست متوجه شدید! فقط کافیست یک ویدیوی سرگرم‌کننده و دلپذیر بسازید و آنگاه دیگر لازم نیست اقدامی برای بازاریابی آن در بین مخاطبان هدف انجام دهید، ویدیو خود به خود، نشر و توزیع خواهد شد.!

 • فروش تضمین‌شده به کمک ویدیو

ویدیوی سئوپسند (منطبق با سئو) بلافاصله رتبه شما در گوگل را ارتقاء می‌دهد و در عرض چند روز پس از انتشار، ترافیک بیشتری را جذب وب‌سایت می‌کند، کاری که تبلیغات پولی از انجام آن عاجز هستند.

ویدئو بازاریابی برای جذب مخاطبان وب

نحوه ساخت انیمیشن برای تقویت استراتژی بازاریابی وبسایت

رمز درخشش یک انیمیشن و کمک به افزایش دسترسی به مخاطبان کسب و کار این است که ویدیوی مورد نظر با رویکردی هدفمند و ذهنی ساخته شود. برای این منظور از توصیه‌های زیر استفاده کنید.

 • ارائه راه‌حل‌های ارزشمند

مطمئن شوید که ویدیو خاص مشتریان است و محتوای ارزشمند و مرتبط با آنها را ارائه می‌دهد. به خاطر داشته باشید که مشتریان علاقه‌ای به شنیدن اینکه خدمات تا چه حد عالی و فوق‌العاده است ندارند، بلکه می‌خوانند بدانند این خدمات چطور می‌تواند برای آنها مفید باشد.

 • انتقال واضح اصل مطلب

طی چند ثانیه اول با صدای بلند و رسا اصل مطالب را بازگو کنید. در دنیای ساخت ویدیو، شیوه «کم‌گویی و گزیده‌گویی» تقریباً همیشه با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند!

 • انجام تحقیقات پیش از ساخت ویدیو

به اقدامات رقبای خود در بازار نگاهی بیاندازید و سپس در پی تدوین استراتژی بازاریابی ویدیو جذاب و منحصر به فرد برای مخاطبان نهایی باشید.

7 گام ساده برای ساخت انیمیشن حرفه‌ای یا GIF متحرک

ساخت یک انیمیشن حرفه‌ای یا GIF متحرک بسیار ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک چشم‌انداز، ایده اولیه و خلاقیت فراوان است.
در این مقاله، آموزش گام به گام و اطلاعات لازم در مورد خودنمایی در دنیای بازاریابی به کمک عنصر خلاقیت‌‌ ارائه می‌شود. پس با ما همراه باشید!

گام 1: شروع کار با طرح و ایده اولیه

ابتدا هدفی را تعیین کرده و سپس شروع به فیلمبرداری کنید!

هرچند انگیزه اصلی از ساخت ویدیو معمولاً ایجاد آگاهی از برند است، اما در عین حال می‌توانید از ویدیو برای افزایش نرخ تبدیل (conversion rate)، رشد بازدیدهای وب‌سایت و ارتقای کانال فروش استفاده کنید. 

در وهله نخست انگیزه خود از ساخت ویدیو را بنویسید و سپس ستونی جداگانه برای اینکه چطور می‌توانید آن را دقیق‌، کاربردی‌ و منحصر به فرد کنید، ایجاد نمایید!

باید تصمیم بگیرم که:
من به دنبال:
ویدیوی من:
مخاطبان هدف چه کسانی هستند؟
معرفی خدمات خود با یک ویدیوی سرگرم‌کننده و   واقعیت‌محور هستم.
ترکیبی سرگرم‌کننده و جالب از انیمیشن‌ و صداست که نشان می‌دهد چطور از دیگران متمایز می‌شویم.
ویژگی‌های جمعیتی بازار هدف چیست؟
مرور و بازگویی دقیق کارها برای مخاطبان خود هستم.
ترکیبی آموزنده است که نشان می‌دهد چرا دیگران ما را انتخاب می‌کنند و خدمات‌مان راجع‌به چیست؟
پیام بازاریابی چیست؟
نشان دادن یک مثال عملی هستم که چرا مشتریان باید خدمات ما را انتخاب کنند.
آموزشی؛ درباره چگونگی سودمندی برند یا خدمات برای مخاطبان هدف موردنظر خواهد بود.
ویدیو چه نکته‌ای را مورد تأکید قرار می‌دهد؟
افزایش نرخ بازدید وب‌سایت و ارتقای فروش هستم.
-
چطور کاربران را با فراخوان عمل جذب کنم؟
-
-

گام 2: نوشتن افکار روی کاغذ با فیلمنامه!

فیلمنامه قلب و روح ویدیوی شماست!
فیلمنامه‌ای جذاب و موفق است که یک ایده عالی را با خلاقیت و توازن درهم آمیزد. فیلمنامه (اسکریپت) به عنوان رکن اصلی ویدیو می‌تواند تلاش‌های شما را با موفقیت یا ناکامی روبرو کند و بنابراین لازم است توجه بیشتری به این بخش داشته باشید!
پس از انتخاب طرح و ایده ویدیو، شروع به نوشتن گام به گام فیلمنامه‌ای کنید که آغازی تأثیرگذار و یک پایان قوی داشته باشد.

آموزش فیلمنامه نویسی برای ساخت فیلم کوتاه خیریه

پایه و اساس یک فیلمنامه خوب به برنامه‌ریزی‌ شما بستگی دارد. هر فیلمنامه باکیفیت باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • تمرکز بر روی ایده اصلی از ابتدا تا انتهای ویدیو
 • کیفیت جذاب و گیرا به طوری که بیننده خسته نشود.
 • رویکردی ساده و مرتبط با واقعیت به طوری که کاربران بتوانند به راحتی با خدمات شما آشنا شوند.
 • گنجاندن یک فراخوان عمل قوی در انتهای ویدیو با لحن مثبت و دعوت از کاربران برای برداشتن گام‌های بعدی (برای مثال تشویق کاربران به بازدید از وب‌‌سایت، امتحان کردن خدمات، ثبت نام و ...).

چند نکته مهم برای نوشتن فیلمنامه شگفت‌انگیز

رعایت چند نکته می‌تواند به شما در نوشتن در یک فیلمنامه شگفت‌انگیز کمک کند:

 • با لحنی جذاب و صمیمی صحبت کنید:
  شما به عنوان یک کسب و کار حرفه‌ای در تلاش برای جلب نظر مشتریان هستید و بهترین راه برای انجام این کار داشتن یک لحن مؤدبانه و صمیمی است.
 • ویدیو را کوتاه و دلنشین کنید: 
  هیچکس مایل به تماشای ویدیویی نیست که بدون هرگونه جذابیت یا طراوت پخش می‌شود. تحقیقات ثابت کرده که اکثر کاربران، تماشای ویدیوهای یک یا حداکثر یک و نیم دقیقه‌ای را ترجیح می‌دهند.
  بنابراین جهت ایجاد بیشترین تأثیرگذاری مدت زمان ویدیوی خود را به کمتر از یک دقیقه برسانید و سعی کنید در چند کلمه اصل مطلب را بگویید!
 • به جای بازارگرمی از رویکرد حل مسئه استفاده کنید: 
  گفتن چندباره این مطلب به بینندگان که چقدر عالی و فوق‌العاده هستید، می‌تواند عملاً نتیجه عکس داده و باعث رویگردانی آنها از شما شود.
  از ویدیوی خود برای تبیین و شفاف‌سازی مشکل رایجی که اغلب مخاطبان هدف احتمالاً با آن مواجه هستند استفاده کنید و سپس با ارائه یک راهکار ساده و آسان توضیح دهید که چطور می‌توانید مشکل را برطرف نمایید.
 • پایان‌بندی مهم‌ترین بخش ویدیوست: 
  بشنوید، بشنوید! در انتهای ویدیو پیام‌های فراخوان عمل تأثیرگذار با لوگوی برند و جزئیات تماس را اضافه کنید تا ویدیو به شکل منبع بازاریابی و همچنین ابزار تقویت فروش درآید.
 • مشاوره و بازخورد دریافت کنید: 
  آیا فکر می‌کنید که فیلمنامه شما کامل و آماده برای ساخت ویدیوست؟
  قبل از نهایی‌سازی کارهای خود از دیگران توصیه بخواهید یا از یک دوست و همکار بخواهید نظر، ایده یا پیشنهاد خود را ارائه دهد. به خاطر داشته باشید دیدگاه‌های مثبت و طوفان فکری همیشه در خلق چیزهای فوق‌العاده مؤثر است!

گام 4: روایت داستان به شیوه تصویرسازی (استوری‌بورد)

استوری‌بورد یا فیلمنامه مصور (storyboard) را مثل یک تابلوی اعلانات تصور کنید که می‌توانید تصاویر، صداها و گرافیک را روی آن به هم وصل کنید تا مسیر ویدیو مشخص شود. 

تصویرسازی برای ساخت انیمیشن و ویدئو بازاریابی

طراحی یک استوری‌بورد شبیه ترسیم کل ویدیو بر روی کاغذ بوده و مستلزم تصمیم‌گیری در خصوص موارد زیر است:

 • از چه انیمیشن‌ و تصاویری در ویدیو استفاده شود.
 • صحنه‌ها چطور و برای چه مدت اتفاق بیافتند.
 • صداگذاری چطور با تصاویر گرافیکی منطبق شود.
 • چه نوع موسیقی در پس‌زمینه پخش شود.

ترسیم فرآیند فکری بر روی استوری‌بورد ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما این به تصویرسازی خلاقانه‌ای بستگی دارید که انتخاب می‌کنید. داستان را در ذهن خود مجسم کنید و سپس آن را نوشته یا به بهترین نحو روی کاغذ بکشید.

تصویرسازی برای استوری‌بورد

تصاویری که به صورت دیجیتالی طراحی شده‌اند، بهترین گزینه برای تأثیرگذاری حرفه‌ای هستند و ایده‌های شما را به بهترین نحو ممکن به تصویر می‌کشند. همچنین امکان متحرک‌سازی تصاویر با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی نیز وجود دارد و در عین حال می‌توانید به منابع زیر رجوع کنید:

 • تصاویر و گرافیک رایگان: 
  تصاویر رایگان و تحت محافظت کپی‌رایت در وب‌سایت‌هایی چون iStock یک گزینه عالی به شمار می‌روند.
 • اسکن‌ها: 
  شما یا هر هنرمندی می‌توانید تصاویر را شخصاً بکشید و سپس آن را روی درایو کامپیوتر خود اسکن کنید. بعداً می‌توانید آنها را برحسب نیاز ویرایش و برش دهید.

گام 4: حیات بخشیدن به انیمیشن با صداگذاری

حال که فیلمنامه آماده و استوری‌بورد تهیه شده، گام بعدی این است که با صداگذاری حرفه‌ای به انیمیشن خود روح تازه‌ای بدمید.
توجه به گویش و لهجه، شدت و همچنین طرز صحبت کردن هنگام ضبط بسیار مهم است، به طوری که هر کلمه شمرده شمرده ادا شده و حداکثر تأثیر را برجای گذارد.

ضبط صدا بر روی انیمیشن

ضبط صدای خود بر روی انیمیشن

اگر قصد دارید صداگذاری را خودتان یا به کمک یکی از دوستان انجام دهید، مطئمن شوید که این صدا در آنِ واحد واقعی، جذاب و حرفه‌ای به نظر می‌رسد.

شما به یک میکروفن و نرم‌افزار ضبط صدا نیاز دارید. در مورد نرم‌افزار ضبط این امکان همواره برای‌تان فراهم است که از نرم‌افزارهای پولی برای تجربه‌ای باکیفیت استفاده کنید، اما ابزارهای رایگان نظیر میکس‌کرافت (Mixcraft)، دوبیت (DubIt) و اودسیتی (Audacity) نیز جزو گزینه‌های محبوب برای ضبط باکیفیت صدا هستند.

برای رسیدن به بهترین شرایط، صدا را در اتاقی ساکت که هیچگونه مزاحمت، صدای پس‌زمینه یا اکو وجود ندارد، ضبط کنید. رمز موفقیت در آهسته صحبت کردن توأم با اعتماد به نفس است!

استفاده از صداگذارهای حرفه‌ای

وب‌سایت‌های فراوانی وجود دارند که خدمات حرفه‌ای هنرمندان صداگذار را ارائه می‌دهند و می‌توانید برای ایجاد صداگذاری‌های حرفه‌ای بر روی ویدیوی خود با قیمتی مقرون به صرفه به آنها مراجعه کنید.

پس از انجام کار، فایل صوتی را در درایو کامپیوتر خود ذخیره و آن را جهت ویرایش نهایی به نرم‌افزار ادیت ویدیو وارد کنید.

گام 5: بکارگیری جلوه‌های صوتی

جلوه‌های (افکت‌های) صوتی معجزه کرده و حتی به ساده‌ترین ویدیوها حیات می‌بخشند. با این حال مجاز نیستید که هر آهنگ یا صدایی که از اینترنت دانلود کرده‌اید را در ویدیوی خود استفاده کنید.
موسیقی‌های رایگان تحت محافظت کپی‌رایت یک راه ایمن و امکان‌پذیر برای انجام این کار هستند که جهت دسترسی به آنها می‌توانید به وب‌سایت‌هایی چون Incompetech و Audionautix مراجعه کنید.

گام 6: ویرایش و نهایی‌سازی کار!

همه چیز مرتب است؟ بسیار خُب، اکنون وقت آن فرا رسیده تا همه را کنار هم در ویدیو بگذارید و جادو خلق کنید! استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو چندان دشوار نیست.
به راحتی می‌توانید تصاویر، صداها و موسیقی را در یک تایم‌لاین (جدول زمانی) گنجانده و مقداری تنظیمات دستی انجام دهید! سپس ویدیوی شما آماده خواهد شد! 

چند نرم‌افزار رایج ویرایش ویدیو عبارتند از Adobe Aftereffects، PowerPoint و Camtasia. اگر از منابع انجام فرآیندهای فوق مطلع نیستید، وقت زیادی برای جستجو در آنها ندارید یا حتی با محدودیت‌های بودجه مواجه هستید، می‌توانید از یک ابزار ساده و آنلاین برای ساخت ویدیوهای متحرک (که نیازی به آموزش یا راهنمایی‌های بیرونی چندان زیاد ندارند) نظیر Animaker استفاده کنید که جلوه بسیار حرفه‌ای به کارتان می‌بخشد.

گام 7: ابراز پیام پایانی با صدای بلند و رسا

در نهایت، پایان‌بندی قوی ویدیو با یک فراخوان عمل تأثیرگذار می‌تواند باعث تقویت مثبت کسب و کار شما در بلندمدت شود.

سیستم گوگل به گونه‌ای است که ویدیو را به متن ترجیح می‌دهد! طبق تحقیقات ویدیوها از 50 درصد شانس بیشتر نسبت به محتوای متنی برای قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجو برخوردار هستند.

ویدیوها انتخاب بهتری برای ارتقای رتبه سئو هستند چرا که رقابت کمتری در زمینه محتوای ویدیویی وجود دارد، حال آنکه صفحات وب پر از محتوای متنی هستند که هر دقیقه به صورت آنلاین اضافه می‌شود.

به علاوه ویدیوها از ویژگی جذابیت، سرگرم‌کنندگی و ارتباط بیشتر با واقعیت بهره‌مند هستند و می‌توانند تنها در عرض چند ساعت وایرال شوند، چرا که تماشای آنها هیجان‌انگیز است و تنها با یک کلیک در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند! 

سرانجام اینکه می‌توانید از تجزیه و تحلیل و آمار تماشای ویدیو برای بهبود کمپین‌های بازاریابی کنونی و آتی خود استفاده کنید.