اگر شما یک محصول یا خدمتی دارید که به آن علاقه‌مند هستید و می‌دانید که خوب به فروش خواهد رسید، اما فقط نمی‌دانید چگونه آن را به فروش برسانید، نگران نباشید، زیرا این راهنمای کاملی که در مورد ساخت ویدیوهای بازاریابی انیمیشنی تهیه شده، به شما در فروش محصول و خدماتتان کمک خواهد کرد.
پس از خواندن این مقاله از وبلاگ نیکسو، به راحتی می‌توانید یک ابزار بازاریابی قدرتمند و جذاب را فعال کنید که به شما در تبلیغ و اطلاع رسانی خدمات به هر کسی کمک کند.

مراحل ساخت انیمیشن بازاریابی

مرحله ۱: بررسی کلی پروژه‌ی ساخت ویدیو

مرحله ۲: ایجاد یک صفحه نمایش موثر

مرحله ۳: انتخاب بهترین سبک برای ویدیوی بازاریابی انیمیشنی

مرحله ۴: تولید ویدیو

مرحله ۵: به اشتراک گذاری با مخاطبان

مرحله ۱: بررسی کلی پروژه‌ی ساخت ویدیو

روشن است که بدون برنامه‌ریزی، شروع به هر پروژه‌ای، به ویژه ویدیوهای بازاریابی انیمیشنی، ممکن است به فاجعه منجر شود. همانطور که در هر پروژه‌ای نیاز به یک طرح محکم داریم، تولید ویدیوهای بازاریابی انیمیشنی هم نیازمند یک برنامه ریزی قوی است.
نمی‌توانید به سادگی نرم افزارهایی مانند iMovie یا Adobe Premiere را بدون هیچ دانشی باز کنید و امیدوار باشید که یک ویدیوی حرفه‌ای و زیبا ایجاد کنید.

بیایید بفهمیم که چگونه از ایده‌های مبهم خود، ویدیوهای بازاریابی انیمیشنی برای کسب و کارمان بسازیم.

همه چیز با یک طرح درست آغاز می‌شود و یک طرح مناسب نیاز به فاکتورهایی دارد که در ادامه شرح می‌دهیم.

تشخیص چهار عنصر اصلی

قبل از شروع به ساخت ویدیوی انیمیشنی، باید دلایل، محتوا، مخاطب و روش تولید ویدیو خود را بشناسید.

چرا شما قصد ساخت این ویدیو را دارید؟

بدون شک، شما یک ایده عالی، یک محصول برتر و یک خدمات عالی دارید که می‌خواهید با دنیا به اشتراک بگذارید. اما جلب توجه مخاطبان به آنچه که قصد فروش آن را دارید روز به روز سخت تر میشود.

زمانی که ما روزانه با میلیون‌ها مطالب(متن، ویدیو، پادکست و…) جذاب در فضای مجازی رو به رو می‌شویم، هر فرد یا کسب و کار به دنبال جلب توجه بیشتر در فضای آنلاین است. شما به چیزی نیاز دارید که بلافاصله مخاطبان را جذب کند. با توجه به محدودیت زمان توجه انسان‌ها که تنها هشت ثانیه است. در چنین فضایی ویدیوها بهتر از متن ساده عمل می‌کنند. بنابراین، شما به یک محتوای ساده، کوتاه و مختصر نیاز دارید. به همین دلیل، شما در حال ساخت یک ویدیو بازاریابی انیمیشنی هستید.

شما این ویدیو را به دلیل اینکه یک ویدیو توضیحی کوتاه، مختصر و با سبک منحصربه‌فرد است تولید می‌کنید. یک ویدیو انیمیشنی با کیفیت که توجه مخاطبانتان را به خود جلب می‌کند، راهی بسیار موثر برای بازاریابی در عصر دیجیتال است، زیرا در این عصر همه با بمباران اطلاعاتی مواجه هستند و شما نیاز به جلب توجه سریع مخاطب دارید.

شما نیاز دارید که از دیگران متمایز شوید. ویدیوهای بازاریابی انیمیشنی با کیفیت برای کسب و کارها همین کار را انجام می‌دهند و شما نیازی ندارید که از ابتدا شروع کنید. شرکت‌های تولید ویدیوهای انیمیشنی بازاریابی، مانند نیک سو، با تجربه و آمارهایی که در اختیار دارند، می‌دانند که دقیقا باید چه کار کنند.

پیام ویدیو چیست؟ ویدیو سعی دارد چه هدفی را دنبال کند؟

شما باید بهترین و پویاترین روش را برای ارائه‌ی محصول، خدمات و مهارت خود پیدا کنید. چه چیزی درباره محصول یا خدماتی که قصد بازاریابی آن را دارید، می‌تواند افراد را شگفت‌زده کند؟ چه چیزی باعث می‌شود که آن‌ها بخواهند ویدیوی انیمیشنی شما را ببینند؟ چه چیزی می‌تواند مخاطبان را به اشتراک‌گذاری ویدیو شما ترغیب کند؟ چه چیزی باعث می‌شود که شما، محصول و پیام شما برجسته شود؟ چه چیزی آنقدر مهم، ضروری و فوری است؟ این موارد را شناسایی کرده و آن‌ها را در ویدیو انیمیشنی به تصویر بکشید.

اگر گیر کرده‌اید، نیکسو نمونه‌هایی از ویدیوهای توضیحی موفق دارد که می‌تواند برای کسب و کار شما موثر باشد.

جامعه‌ی هدف شما چه کسانی هستند؟

در واقع اگر شما یک محصول یا پیام قوی دارید، باید بفهمید که با چه کسانی صحبت می‌کنید و مخاطبان شما چه کسانی هستند؟. این مسئله در مورد ساخت ویدیوی بازاریابی انیمیشنی شما بسیار تعیین‌کننده است: که تصویربرداری، لحن و تولید انیمیشن چگونه باشد.

اعضای گروه هدف شما باید چه اقداماتی را انجام دهند و چگونه آن‌ها را انجام بدهند؟

بدون شک، یکی از مهم‌ترین نکات، وجود یک فراخوان به عمل است. فقط اطلاع‌رسانی به مخاطبان کافی نیست. شما باید آن‌ها را ترغیب به اقدام کنید. بهترین ویدیوهای بازاریابی انیمیشنی، با فراخوان به عمل قوی، مخاطبان را به عمل دعوت می‌کنند و اگر شانس خوبی داشته باشید، ممکن است ویدیوی شما ویرال شود. تنها امیدوار بودن فروش محصول کافی نیست. با تعیین یک فراخوان موثر، محصولتان را به بیشترین فروش برسانید. یک فراخوان به عمل موثر، اوج بازخورد ویدیو شماست.

شما باید پیامتان را به چه شکلی ارائه دهید؟

روش بهترین ارائه پیامتان، در زمان مناسب، در کتاب‌های مرتبط بررسی خواهد شد. روش به معنای یافتن بهترین راه برای ارائه اطلاعات حیاتی به مخاطبانتان است و در بخش‌های بعدی این مقاله به آن خواهیم پرداخت. بعد از تعیین: هدف ویدیو توضیحی، گروه هدفتان برای محصول و ویدیو بازاریابی انیمیشنیتان، فراخوان به عمل برای مخاطبانتان و روش انجام این فراخوان، می‌توانید به نوشتن چکیده‌ی اجرایی ویدیوی خود بپردازید.

بله. نوشتن چکیده‌ی اجرایی. این محصول یا خدمت شگفت‌انگیز شماست و هیچ کس بهتر از شما آن را نمی‌شناسد. بنابراین، پس از تعیین پیامی که می‌خواهید به مخاطبانتان انتقال دهید، باید آن پیام را به‌طور بسیار مختصر و خلاصه بنویسید که به آسانی برای مخاطبانتان قابل فهم باشد. این کار باعث می‌شود تا مخاطبان درباره‌ی محتوای ویدیو شما صحبت کنند.

اگر نوشتن چکیده‌ی اجرایی ویدیو برایتان سخت است، استودیو نیکسو می‌تواند به شما کمک کند. ما با داشتن سال‌ها تجربه در ساخت این نوع ویدیوهای توضیحی انیمیشنی و همچنین در فرآیند دشوار تبدیل ایده‌های شما به واقعیت، می‌توانیم بهترین نتیجه را برای شما و کسب و کارتان به دست آوریم. تیم ما دقیقاً سوالات مناسب را می‌پرسد و شما را راهنمایی می‌کند تا بتواند جزئیات مرتبط را برجسته کند و نگرانی‌ها و ایده‌های شما را به یک چکیده‌ی اجرایی مناسب تبدیل کند که به کمک آن، ویدیوی بازاریابی انیمیشنی شما مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

بعد از نوشتن یک اسکریپت(چکیده اجرایی) قوی و مختصر، شما بهترین کار را انجام داده‌اید. کارتان عالی بود. و این اسکریپت می‌تواند در موارد مختلف بسیار کارآمد باشد.

برای مطالعه:

پنج روش بازاریابی ترند برای خیریه‌ها در سال 2023

مرحله ۲: ایجاد یک صفحه نمایش موثر

تا این مرحله از ساخت ویدئو بازاریابی انیمیشنی، شما نقشه‌ی رویاهایتان را ترسیم کرده‌اید و اسکریپتتان(چکیده اجرایی) می‌تواند جایزه‌ی بهترین ویدیوی بازاریابی انیمیشنی را دریافت کند. اما شما نیاز به یک نقشه‌ی دیگر نیز دارید: یک برنامه‌ریزی تصویری.

در انیمیشن برنامه‌ریزی تصویری، یک نقشه‌ی بصری است که به شما و انیماتور کمک می‌کند تا شکل یک صحنه را تصور کنید.

همانطور که در نمونه‌ی بالا می‌بینید، یک برنامه‌ریزی تصویری به طور تقریبی نشان می‌دهد که یک صحنه چگونه خواهد بود به طور مثال، بیت‌های اصلی صحنه ،انواع شات‌ها و توضیح مختصر از ظاهر هر شات.

با کمک گرفتن از استودیو نیکسو، ما می‌توانیم تمام این کارها را برای شما انجام دهیم. حتی اگر شما هیچ دانشی درباره ساخت ویدئوهای انیمیشنی نداشته باشید یا تاکنون تجربه‌ای در تهیه استوری‌بورد نداشته باشید، تیم ما بهترین راهکار را برای پروژه شما ارائه خواهد داد و با شما همکاری خواهد کرد.

آیا می‌خواهید از زحمت برنامه‌ریزی دقیق و انیمیشن‌سازی ویدئوی بازاریابی خود رها شوید و آن را به دست یک شرکت قابل اعتماد که در ساخت ویدئوهای انیمیشنی ماهر است، بسپارید؟ ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. آیا شما یک برنامه کلی دارید و دقیقاً می‌دانید که هر فریم و هر شات از ویدیو شما چگونه باید باشد و فقط نیاز به اجرای این طرح توسط فردی ماهر است؟ ما همچنان در خدمت شما هستیم.

ما قادر هستیم تمامی موارد را برآورده کنیم، از "من هیچ ایده‌ای درباره ظاهر این ویدئو ندارم" تا "خب، می‌خواهم این ویدئو شبیه به «شهر شهرزاد» اما با سگ‌ها و لیزرها باشد" ساخت هر ویدیویی توسط تیم حرفه‌ای نیک سو ممکن است.

وقتی استوری‌بورد(نقشه‌ی نمایش) شما کامل شده باشد، تقریباً آماده ساخت ویدئوی بازاریابی متحرک هستید. اما قبل از آن، شما باید یک سبک را انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد.

مرحله ۳: انتخاب بهترین سبک برای ویدیوی بازاریابی انیمیشنی

با کمک تیم نیک سو، شما به جزئیات پیامی که می‌خواهید به مخاطبان خود منتقل کنید پی می‌برید و همچنین آن را در استوری‌بورد(نقشه نمایش) شرح می‌دهید. حالا شما نهایتاً برای مرحله اجرایی آماده هستید، راهی که در آن قصد ارائه پیام خود به مخاطبانتان را دارید.

مسئله این است که در تولید ویدئوهای بازاریابی انیمیشنی، سبک‌های متعددی وجود دارد و هرکدام وظایف خاص خود را دارند. بنابراین، بیایید روش ساخت ویدئوهای انیمیشنی را بشکافیم و بیابیم کدام گزینه برای شما بهترین بازدهی را دارد.

  • ویدئوهای نوشتاری انیمیشنی

ویدئوهای نوشتاری انیمیشنی دقیقاً همان چیزی هستند که به نظر می‌رسند؛ نوشتار یا متنی که در حال حرکت است و باعث ایجاد ویدئو می‌شود. این سبک ساده و کوتاه است، اما باز هم جذاب‌تر از متن‌های ساده و یا ویدئو‌هایی با سبک "سرهای صحبت‌کننده" است که در آن یک شخص واقعی در صحنه حضور دارد و با مخاطبان خود صحبت می‌کند.

با سبک ساده‌ای که در ویدئوی بازاریابی انیمیشنی شما استفاده می‌شود، مخاطبان می‌توانند بر روی قدرت و اهمیت هر کلمه که شما ارائه می‌دهید تمرکز کنند. به همین دلیل، این نوع ویدئوها برای انتقال پیام به مخاطبان و تقویت اهمیت هر کلمه بسیار مناسب هستند. این ویدیوها برای ویدئوهای PR یا خبری بسیار مناسب هستند. چرا؟ چون به هر کلمه قدرت می‌بخشد و مخاطبان را به تأمل در اهمیت آنها ترغیب می‌کند و مخاطبان ارتباط بین قدرت کلمات را درک می‌کنند.

  • انیمیشن 2 بعدی/ ویدیو کارتونی

انیمیشن دو بعدی، یا ویدئوهای کارتونی بازاریابی، هنگامی که به خوبی ساخته شوند، دارای جذابیت خاصی می‌شوند. تقریباً همه در دوران کودکی با تماشای کارتون‌ها بزرگ شده‌اند و کارتون‌ها دارای محبوبیت عمومی هستند که هرکس می‌تواند با شخصیت‌های کارتونی همدل شود و خود را در آنها مشاهده کند. انیمیشن دوبعدی، که با حرکت دادن تصاویر در ترتیبی متوالی ایجاد می‌شود، قدرت ایجاد حس فضا، پیشرفت، زمان و حرکت را داراست. در صورت تمایل به استفاده از ویدیوهای کارتونی برای برند خود، می‌توانید یک ویدئو ساده و جذاب ایجاد کنید که شخصیت‌های کارتونی در آن، داستانی را رقم می‌زنند. این نوع ویدئوها برای ویدئوهای آموزشی نیز بسیار مناسب هستند.

  • ویدئوهای انیمیشنی اطلاعاتی

ویدئوهای اطلاعاتی شامل نمودارهای دایره‌ای، نمودارهای میله‌ای و سایر انواع اطلاعات هستند. انیمیشن بخشی از این اطلاعات را جذاب می‌کند و به داده‌هایی که در ابتدا کمی خسته‌کننده می‌باشد، جان می‌بخشد.

انیمیشن بخشی از داده‌های شما را به صورت جذاب‌ نشان می‌دهد. مانند سایر انواع ویدئوهای انیمیشنی، توجه مخاطبان را جلب و آن‌ها را درگیر می‌کند. این روش برای نمایش رشد فروش به مخاطبان، رئیس، یا سرمایه‌گذاران شما عالی است.

استفاده از انیمیشن برای ایجاد ویدئوهای اطلاعاتی، روشی عالی برای تبدیل داده‌های مهم به زبانی قابل فهم برای مخاطبان عمومی است. این روش به شما کمک می‌کند پیام خود را به مخاطبانتان به خوبی انتقال دهید و آنها را به تأیید آن دعوت کنید. اگر نمی‌دانید چگونه می‌توانید برای کسب و کار خود ویدئوهای اطلاعاتی انیمیشنی ایجاد کنید، ما آماده‌ایم به شما کمک کنیم.

اگر شما سعی می‌کنید درباره اهمیت نجات یک گونه در خطر یا تهدید فروپاشی بازار مسکن، با استفاده از داده‌های تجربی، نظرتان را توجیه کنید، استفاده از ویدئوهای اطلاعاتی انیمیشنی برای تجسم داده‌هایتان، به شما کمک می‌کند این نکته را به طور روشن‌تری به مخاطبانتان منتقل کنید و قاطعیت بیشتری به دلایلتان ببخشد.

و حالا که ما درباره انواع ویدئوهایی که می‌توانید بسازید صحبت کردیم، زمانش رسیده است تا واقعا ویدئو را بسازید.

مرحله ۴: تولید ویدیو

تا اینجا پیش رفته‌اید و حالا زمان آن رسیده است که واقعاً ویدئو را تولید کنید. در این مرحله، شما می‌توانید از استودیو نیک سو بیشترین کمک را در ساخت بهترین ویدئوی بازاریابی انیمیشنی برای کسب‌وکار خود دریافت کنید.

در تولید ویدئوهای بازاریابی انیمیشنی، چند مورد ساده وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، و این چک‌لیست می‌تواند در بخش‌های مختلف فرآیند تولید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، شما می‌توانید رویکردها را با هم ترکیب کنید و در تولید ویدئوهای خود از آنها استفاده کنید.

در ابتدا و قبل از هر چیز، شما باید تصمیم بگیرید که تا چه حدی می‌خواهید در فرآیند تولید مشارکت داشته باشید.

آیا می‌خواهید یک تیم درون سازمانی را استخدام کنید و کار را درون سازمان انجام دهید؟ آیا می‌خواهید ویدئوی خود را به شرکت دیگری بسپارید؟ آیا می‌خواهید از روش DIY (خودتان انجام دهید) استفاده کنید؟ یا آیا تمایل دارید روش‌ها را ترکیب کنید؟

داشتن یک تیم درون سازمانی بسیار با ارزش است. زیرا به طور ساده، شما کارها را درون سازمان حفظ می‌کنید. اگر اندازه تیم و اعتماد لازم برای انجام کارها را داشته باشید، این عالی است. همچنین، شما می‌توانید هویت قوی و سبک منحصر به فرد و قابل تشخیص برای ویدئوهای بازاریابی انیمیشنی خود ایجاد کنید. یک تیم درون سازمانی به ویژه در صورتی که قصد داشته باشید تعداد زیادی ویدئوی بازاریابی انیمیشنی یا هر نوع ویدئویی دیگری تولید کنید، بسیار مفید است.

اما تشکیل یک تیم درون سازمانی هزینه‌بر است، زیرا علاوه بر هزینه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، شما باید به آن‌ها حقوق مداومی پرداخت کنید و مشکلات ناگهانی و تاخیرات غیرمنتظره همیشه وجود دارند که می‌تواند به شکست و تأخیر در پروژه منجر شود.

اگر بودجه‌ی شما محدود است، می‌توانید کار خود را به یک شرکت فعال در این زمینه بسپارید. این روشی بسیار مناسب برای ساخت ویدیوهای یکبار مصرف و یا سازمان‌هایی که تیم داخلی ندارند است. با استفاده از این روش، بار ساخت ویدیو از شانه شما برداشته شده و شرکت نیک سو با تجربه خود می‌تواند رویاهای شما را به واقعیت تبدیل کند.

در صورتی که بودجه‌ی شما کم است یا مهارت‌های لازم را دارید، می‌توانید به روش DIY (به خودتان بسپارید) اقدام کنید. این روش یک فرصت عالی برای یادگیری ساخت ویدیوهای انیمیشنی است. با این حال، هنوز نیاز به سرمایه‌گذاری در سخت‌افزار و نرم‌افزار وجود دارد و همچنین زمان و تلاش بسیاری را می‌طلبد. همچنین احتمال وجود ناامیدی در صورت عدم توانایی در اجرای دقیق ویژگی‌های مورد نظر وجود دارد. با این حال، این روش نیز دارای مزایا و فواید خاص خود است.

علاوه بر دانستن چگونگی ساخت ویدیوهای انیمیشنی، لازم است به امور دیگری نیز توجه کنید. برای ویدیوهای خود، باید موسیقی انتخاب کنید و صداگذاری انجام دهید. می‌توانید از منابع داخلی برای تولید موسیقی استفاده کنید یا از وبسایت‌هایی که بصورت رایگان موسیقی ارائه می‌دهند استفاده کنید. همچنین، می‌توانید صدا پیشه حرفه‌ای استخدام کنید یا خودتان صداگذاری کنید. برنامه‌ها و تجهیزات مورد نیاز نیز باید تهیه کنید.

آیا شما استودیو ضبط حرفه‌ای دارید یا به یک فرد حرفه‌ای دسترسی دارید؟ آیا با میکس صدا آشنایی دارید؟ آیا میکروفون با کیفیت یا امکاناتی برای سکوت‌سازی صدا دارید؟ این‌ها سوالات مهمی هستند. زیرا به شما کمک می‌کنند تا بتوانید تصمیم درستی در مورد ساخت موسیقی و ضبط صدا برای ویدیوی خود بگیرید. اگر یک قسمت از ویدیو به شکل آماتور به نظر برسد، مثلاً با استفاده از میکروفونی بی کیفیت ساخته شده باشد، می‌تواند کار شما را خراب کند و به برندتان آسیب برساند. به همین دلیل، بهتر است ویدیوهای تبلیغاتی و توضیحی برند و محصولتان را به کارشناسانی مانند نیک سو بسپارید.

خب، بالاخره ویدیوی خود را تمام کردید. اما حالا چه کاری با آن انجام دهید؟

بیشتر بخوانید:

10 نمونه جالب از انیمیشن‌های تبلیغاتی

مرحله ۵: اشتراک گذاری با مخاطبان

تنها داشتن یک ویدیو تبلیغاتی انیمیشنی و گذاشتن آن روی هارد درایو کافی نیست. شما باید آن را در جهان به اشتراک بگذارید و دسترسی راحتی برای مخاطبان فراهم کنید. مهم است که ویدیوی شما، محصول، ایده یا پیامی را که در نظر دارید، به دید مخاطبان هدف برسد.

بنابراین، شما باید به مواردی مانند کلمات کلیدی، بهینه‌سازی موتورهای جستجو و موارد مشابه توجه کنید. باید درباره بهترین راه‌ها برای انتشار ویدیوی خود فکر کنید. آیا بودجه‌ای برای تبلیغ ویدیوی خود دارید؟ آیا می‌توانید اسکریپت، عنوان ویدیو و سایر جزئیات را طوری تنظیم کنید که آنها به راحتی قابل درک، قابل ارتباط با مخاطبان و دارای پتانسیل انتشار ویروسی باشند؟ همه این موارد باید در طول فرآیند ساخت ویدیوی تبلیغاتی انیمیشنی شما مدنظر قرار گیرد از مرحله برنامه‌ریزی و اسکریپت‌نویسی تا خود انیمیشن‌سازی ویدیو. استودیو نیکسو پس از ساخت ویدیو  برای انتشار درست ویدیو و دیده شدن بهتر آن  به شما کمک می‌کند. 

خب، حدوداً همه چیزی که برای ساخت بهترین ویدئوهای تبلیغاتی انیمیشنی نیاز دارید را پوشش دادیم. ما بی صبرانه منتظر محصول نهایی شما هستیم.

منبع: وبسایت explainify