برای بسیاری از دانشجویان هنر یا سینما واژه فیلمنامه نویسی یا سناریونویسی برابر با داستانهای سریال یا سینماهایی است که قرار است متن نوشته بر روی پرده سینما به تصویر کشیده بشود یا برای تماشاگران تلویزیونی لحظات خوش یا تلخی را به ارمغان بیاورد. اما نوشتن فیلمنامه یا داستان فیلم که بیشتر به آن سناریو نیز گفته میشود به چه معنا است؟ و برای یک موسسه خیریه چگونه میتوان یک سناریو قوی نوشت؟

فیلمنامه چیست؟

فیلمنامه علاوه بر داستان یک فیلم راوی کلیه صحنه ها، متن سخنان، حرکات و خلق تک به تک صحنه های ذهن و بدن راوی یا راویان یک داستان عاطفی، جنگی، عاشقانه، دوستانه و خیرانه است تا مخاطب را بتواند با متن داستان همراه سازد. پس فیلمنامه منهای متن داستان، شامل کلیه حرکات دست و پا، بدن و سپس جملات و اصوات و شیوه بیان کلمات است تا به مخاطب قصد و غرض واقعی از ساخت فیلم را نشان بدهد و او را با لحظه به لحظه داستان، خنده ها و غم های داستان فیلم آشنا و همراه سازد. 

برای آشنایی با قدرت داستان سرایی خیریه‌ها روی لینک http://niksoostudio.com/power-of-storytelling کلیک کنید.

فیلمنامه نویس کیست؟

نوشتن تمام یا بخشی از داستان فیلم برعهده فیلم نام نویس است. پس فیلمنامه نویس فردی است که قرار است خالق تک به تک صحنه‌ها، حرکات و متن قصه و سخنان افراد روی صحنه فیلم باشد. گاهی برای نوشتن یک فیلمنامه به یک تیم نیاز است و گاهی فرد به تنهایی مسئولیت تک به تک صحنه‌‌ها، حرکات و گفته‌ها را با ریتم و زبان بدن برعهده دارد.

 در هر شکل فیلمنامه نویس، فردی است که علاوه بر دارا بودن قوه تخیل در خلق متن داستان در خلق کوچکترین صحنه های فیلم نیز توانا است.

ویژگی‌های یک فیلمنامه نویس 

  1. یک فیلمنامه نویس همواره باید از خلاقیت و ایده پردازی‌ در خلق آثار، شخصیت‌‌‌ها، متن دیالوگ و حرکات استفاده کند.
  2. یک فیلمنامه نویس حین نوشتن فیلمنامه باید موقعیت تماشاگر را نیز در نظر بگیرد. به عبارت بهتر با توجه به رده سنی مخاطب و شرایط مخاطب اطلاعات لازم را به مخاطب ارایه بدهد.
  3. فیلمنامه نویس باید دارای قوه تخیل شخصیت پردازی قوی باشد تا جائیکه بعضا بدون برخورداری از متن داستان قوی صرفا بر مبنای همزادپنداری بین مخاطب و فیلمنامه، در انتقال موضوع موفق باشد.
  4. باید توجه داشت که متن فیلمنامه همانطور که از نامش پیدا است برای فیلم‌های روی پرده سینما نوشته می‌شود و سینما نیز یک رسانه تصویری و سپس رسانه صوتی است لذا برای این رسانه صوتی و تصویری باید متنی در خور توجه مخاطب نوشت. پس بازاریابی ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی خیریه‌ها را جدی بگیرید.
  5. فیلمنامه نویسی نیازمند برخوردار بودن از دانش فنی و تکنیک لازم است. مثل اینکه شما درنوشتن متن داستان صرفا با پرورش و تربیت قوه فکر و تخیل داستان خوان یا خواننده کتاب سر و کار دارید و در نوشتن متن داستان فیلمنامه نیز با توجه به تجربه‌ای که اخذ کرده‌اید یا با تکنیک‌های آن آشنا شده‌اید نگارش فیلمنامه را شروع خواهید کرد. تجربه ثابت کرده افرادی که با تکنیک‌های فیلمنامه نویسی آشنا هستند به مراتب در نگارش متن فیلمنامه موفق تر بوده‌اند.

ساخت ویدیوهای بازاریابی انیمیشنی؛ از ایده تا اجرا

چگونه برای یک خیریه فیلمنامه بنویسیم؟

تفاوتی ندارد میخواهد متن یک فیلمنامه برای یک موسسه نیکوکاری یا خیریه باشد یا نه صرفا برای گیشه فیلمی نوشته و اجرا بشود در هر شکل باید متن فیلمنامه از یک استاندارد نگارش قوی برخوردار باشد تا مخاطب را برای دیدن فیلم ترغیب و سپس تاثیر نهایی را در ذهن مخاطب ایجاد نماید. برای برخوردار بودن از متن یک فیلمنامه استاندارد چند مرحله را در نگارش باید مورد توجه قرار داد؛

  • گام اول؛ برای نوشتن فیلمنامه تحقیق و مطالعه داشته باشید:

مطالعه فیلمنامه تاثیر بسزایی در خلق متن فیلمنامه خواهد داشت. اگر در نگارش داستان نیازمند مطالعه داستان هستید تا با پرورش شخصیت و متن داستان آشنا بشوید قطعا برای نگارش متن یک فیلمنامه تاثیرگذار نیز باید از موضوع داستان فیلمنامه شناخت داشته باشید و نسبت به خلق اثر نظیر؛ شخصیت‌های فیلمنامه، موقعیت، جای و مکان آن و همچنین خلق نقش‌های فیلمنامه و چگونگی اثرگذار بودن شخصیت‌ها تحقیق و مطالعه داشته باشید.

  • گام دوم؛ یک لاگ لاین برای مخاطب بنویسید:

لاگ لاین معمولا هدف از روایت فیلمنامه است. این لاگ لاین یک جمله بسیار کوتاه است که یا به معرفی شخصیت اصلی و قهرمان داستان فیلمنامه می‌پردازد. یا هدف از تهیه فیلم را بزبان می‌آورد تا شناختی ولو کوتاه اما مشخص از فیلم را به مخاطب ارائه بدهد. برای کمک به نوشتن یا خواندن متن لاگ لاین به سئوالات زیر پاسخ دهید؛

1. قهرمان داستان کیست و چگونه درگیر فیلمنامه خواهد شد؟

2. چالش‌های پیش روی داستان فیلمنامه چیست و کیست؟

3. دنیای داستان فیلمنامه شما چیست و چه چیزی متن داستان فیلمنامه را برای مخاطب اثرگذار و ماندنی می‌کند؟

مثال؛

سکوت بره‌ها (۱۹۸۸) نوشته توماس هریس: در این فیلمنامه، نویسنده در لاگ لاین به معرفی کوتاه از شخصیت داستان می پردازد. در 50 کلمه این شخصیت که یک قاتل حرفه‌ای است توصیف می‌شود:« برای دستگیری قاتلی که پوست قربانیانش را می‌کند، یک مامور جوان اف بی آی باید با یک قاتل زنجیره‌ای رابطه برقرار کند که ممکن است حتی خطرناک‌تر باشد».

  • گام سوم؛ برای فیلمنامه یک طرح اولیه بنویسید:

یک ایده اولیه از طرح فیلمنامه و اهدافی که نویسنده برای نگارش فیلمنامه دنبال کرده است طی 2 الی 5 صفحه آماد کنید و ب تیه کنند بدید تا مطالعه کند یا حتی در ابتدای سناریو یا فیلمنامه آن را درج تائید تا سرمایه گذار یا تهیه کننده را برای ساخت فیلمنامه ترغیب کند.

این بخش از فیلمنامه باید نقطه عطف داستان شما را قوی‌تر جلوه داد و به بهترین شکل آنرا به مخاطب نشان بدهد. باید این بخش از فیلمنامه بقدری قوت داشته باشد تا بتواند با مخاطب همزاد پنداری کرده و او را برای مطالعه کلیات متن فیلمنامه آماده و مشتاق بکند.

در این بخش از فیلمنامه همچنین به ذکر بخش‌های دیگر نظیر؛ شناسنامه فیلمنامه که نشان دهنده مشخصات فیلم است. نام فیلم، نام نویسنده فیلمنامه و تاریخ شروع و اتمام فیلمنامه از جمله مشخصات فیلمنامه است. در صفحه بعدی مشخصات نقش‌های فیلمنامه و در صفحات بعدی خلاصه داستان فیلمنامه به مخاطب ارایه میشود که در مجموع تعداد این صفحات در متن فیلمنامه به سه الی 10 صفحه خواهد رسید.

  • گام چهارم؛ شخصیت‌های فیلمنامه را حتما توسعه بدهید:

 توسعه شخصیت‌های فیلمنامه براساس هدف داستان و روشن شدن موضوع برای مخاطب از اساس باید مد نظر فیلمنامه نویس قرار بگیرد. به طور مثال اگر در متن فیلمنامه فردی به عنوان شخصیت بد داستان معرفی شد باید دلیل بد بودن این شخصیت نیز به مخاطب توضیح داده بشود.

کاربرد ویدئوهای توضیحی در کسب و کارها

و در آخر...

و در آخر آنکه برای نوشتن یک فیلمنامه برای موسسه خیریه یا هر موسس دیگری بهتر است با برنامه ریزی پیش بروید بسیاری از نویسندگان فیلمنامه از فلش کارت یا دفترچه یادداشت برای نوشتن هر بخش از داستان فیلمنامه استفاده می کنند. همچنین فراموش نکنید ده صفحه اول فیلمنامه از جمله اساسی ترین و تاثیرگذارترین بخش‌های فیلمنامه است. لذا باید نکاتی نظیر؛ شخصیت پردازی‌ها، دیالوگ‌‌ها و کنش‌ها کاملا طبیعی و جدی در نظر گرفته بشود.
همچنین توجه داشته باشید اگر این ده صفحه نخست فیلمنامه درست تنظیم و نوشته نشده باشد کسی برای ساخت آن تمایلی برای سرمایه گذاری از خودش نشان نخواهد داد پس در نوشتن فیلمنامه با در نظر گرفتن گام‌های بالا خلاصه و چکیده‌ای از متن فیلم را برای تهیه کننده یا سرمایه دار در نظر بگیرید.