ویدیوهای جمع آوری کمک‌های مالی به‌گونه‌ای هستند که معمولا هر کسی آن‌ها را نگاه کند، ترغیب می‌شود که به خیریه شما کمک کند و از آن حمایت کند. ازاین‌رو، چندان جای تعجب نیست که تقریبا 57 درصد از تمام کسانی که ویدیوهای خیریه را تاکنون تماشا کرده‌اند، برای اهدای کمک‌های مالی نیز اقدام نموده‌اند.

بهتر است از ویدیوهای جمع‌ آوری کمک‌های مالی برای خیریه خود استفاده کنید، در غیر این صورت باید بدانید که فرصت ارزشمندی را از دست داده‌اید. اما در تولید ویدئوهای جمع آوری کمک‌های مالی به چه نکاتی باید توجه کرد؟!

راهکارهای مفید تولید ویدیوهای جمع آوری کمک‌های مالی 

فرقی ندارد که شما در حال فیلم‌برداری از یک سازمان مردم نهاد هستید و یا قصد تبلیغ یک کمپین خاص را دارید. در هر شرایطی، توجه به هر یک از نکات زیر  به شما کمک می‌کند تا با استفاده از ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی، به هدف خود دست پیدا کنید.

۱. اطلاعات ویدیو را خلاصه کنید؛

اولین مرحله برای تولید ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی برای هر سازمانی، نوشتن یک اطلاعات کلی درباره آن است که تمام جزئیات را به‌صورت خلاصه نشان دهد. برای این‌که مطمئن شوید پیام شما کاملا واضح و دقیق به مخاطب منتقل می‌شود، مطمئن شوید که اطلاعات را به صورت دقیق جمع‌آوری کرده‌اید.
به عبارت دیگر، شما باید این اطلاعات را به‌گونه‌ای بنویسید که تنها در مدت زمان 30 ثانیه، تمام پیام موردنظرتان به مخاطب ارسال شود.

برای این‌که بهترین شرایط برای تولید ویدیو به وجود بیاید، بهتر است ابتدا یک اطلاعات خلاصه و دقیق به منظور ایجاد برندینگ سازمانتان داشته باشید. اگر در این زمینه تا به الان اقدامی نکردید، بهترین زمان برای انجام آن همین امروز است. 

به خاطر داشته باشید که نوشتن اطلاعات می‌تواند یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی باشد که می‌تواند به‌عنوان قلاب ویدیو در نظر گرفته شود. همان‌طورکه متوجه شدید، شما باید در چند جمله کوتاه و یا حتی تعداد جملات کمتر، اطلاعات مورد نیاز خود را بیان کنید. برای داشتن اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تر، به این نکات توجه داشته باشید.

  • داشتن یک مقدمه قانع کننده

مطالعات نشان می‌دهند که غالبا تعداد مخاطبان و تماشاگران ویدیو‌های تبلیغی تقریبا بعد از 10 ثانیه اول، تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل هم باید حتما روی این مدت زمان کوتاه حساب باز کنید. در این بازه زمانی 10 ثانیه ای، خیلی سریع خودتان را معرفی کنید و بگویید که چه کاری انجام می‌دهید و چرا اصلا این کار را می‌کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید در 10 ثانیه اول ویدیوی خود، این توضیح را ارائه دهید تا بتوانید مخاطبان را همچنان مجذوب خود نگه دارید: «از هر 5 کودک، 1 کودک در جامعه ما از ناامنی غذایی رنج می‌برد. به همین دلیل هم ما وعده‌های غذایی رایگان و مغذی را برای افراد نیازمند و کودکان در نظر گرفته‌ایم.»

  • استفاده از احساسات و عواطف مخاطبان

یکی از اصلی‌ترین مواقعی که باعث می‌شود خیلی از افراد به کمک‌های مالی تشویق شوند، زمانی است که احساسات و عواطف آن‌ها برانگیخته می‌شود. به همین دلیل هم نشان دهید که آن‌ها با کمک‌های مالی خود، می‌توانند به چه کسانی کمک کنند و یا چگونه با کمکشان، زندگی این افراد تغییر کرده است. 

به عنوان مثال، می‌توانید این موضوع را در ویدیوی خود اضافه کنید: «ما معتقد هستیم که هیچ کودکی نباید گرسنه بماند. ارائه خدمات تحویل غذا به این کودکان از طرف ما باعث شده که متوجه شویم کودکان سلامت و روان خیلی بهتری نسبت به قبل داشتند و عملکرد تحصیلی آن‌ها نیز نسبت به قبل بهتر شده بود.»

در پایان کار برای نوشتن اطلاعات جزئی ویدیویتان، مخاطبان باید اطلاعات دقیق‌تری درباره سازمان شما به دست آورده باشد و بعد از درک موضوعات مورد نیاز، حتی بخواهند اطلاعات بیشتری هم درباره شما به دست بیاورد. ازاین‌رو، اطلاعات جزئی مربوط به سازمان خود را با صدای بلند برای چند نفر بخوانید و از آن‌ها بخواهید که برای اطمینان از رسیدن شما به هدف‌تان، پیشنهاداتی درباره نوشته‌های شما ارائه دهند.

با انیمیشن مخاطبان بیشتری جذب کنید!

۲. موضوعات را با جزئیات کامل ارائه دهید؛

یکی دیگر از نکته‌های بسیار مهمی که برای تولید ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی می‌تواند کمک زیادی به شما کند، این است که موضوعات را به صورت کاملا دقیق و جزئی ارائه دهید. یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که شاید خیلی از افراد در تولید ویدیو‌های این چنینی از خود نشان دهند، این است که فکر می‌کنند تماشاچیان و مخاطبان از قبل اطلاعاتی درباره آن‌ها دارند و به همین دلیل هم اطلاعات کافی را به صورت جزئی و دقیق درباره خود ارائه نمی‌دهند. این در حالی است که شما با مشخص کردن تمام این جزئیات، می‌توانید هزینه قابل توجهی برای کمک مالی خود جمع‌آوری کنید.

به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که بخواهید برای جمع‌آوری کمک‌های مالی، اعلام کنید که قصد جمع‌آوری 100 هزار دلار برای بازسازی یک موزه را دارید و یا شاید برای پرداخت صورتحساب‌های دامپزشکی بیمارستان حیوانات، درخواست کمک‌های مالی از هر نفر به میزان 20 دلار را داشته باشید.

از سوی دیگر، می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری از سطوح مختلف کار خود به نمایش بگذارید. به عنوان مثال، می‌توانید از مخاطبان خود درخواست اهدای کمک 50 دلاری برای یک وعده غذای گرم برای فردی که از بی‌خانمانی رنج می‌برد، داشته باشید. همچنین درخواست کمک مالی 200 دلاری برای 4 شب پناهگاه یک فرد بی‌خانمان نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای کمک به این افراد باشد.

بعد از این‌که مشخص کردید نیاز مالی شما درباره چه موضوعی است، به سوالات زیر جواب دهید که ممکن است ذهن هر یک از اهداکنندگان را به خود درگیر کند.

  • چرا در حال جمع‌آوری پول هستید؟
  • کمپین شما در چه مکانی برگزار می‌شود؟
  • این کمپین چه زمانی تکمیل می‌شود؟
  • چرا مخاطبان باید به کمپین شما برای کمک‌های مالی اهمیت بدهند؟

در پاسخ به هر یک از این سوالات، اطلاعات مورد نیاز درباره کمپین خود را ارائه دهید. از این طریق مخاطبان با کسب اطلاعات بیشتر درباره کار شما و جزئیات این‌که چرا به کمک مالی آن‌ها نیاز دارید، راحت‌تر به کمپین کمک می‌کنند.
به‌ طورکلی، اهداکنندگان باید بدانند که پول آن‌ها کجا می‌رود و چه تاثیری در سطح جامعه می‌گذارد و می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت بسیاری از ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی باشد.

۳. از داستان سرایی استفاده کنید؛

اگر بتوانید از داستان سرایی برای تولید ویدیوی جمع‌آوری کمک‌های مالی استفاده کنید، این امکان را دارید که تاثیر فوق‌العاده بیشتری بر مخاطبان خود بگذارید. در نتیجه، مطمئن خواهید شد که داستان سرایی شما در ذهن آن‌ها می‌ماند. برای استفاده از این روش و داشتن یک داستان سرایی جذاب، باید حتما نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

  • پیدا کردن شخصیت اصلی

ویدیو‌هایی که به دنبال اشخاصی برای اهدای کمک‌های مالی هستند، به یک شخصیت جذاب و اعجاب انگیز نیاز دارند تا سایر افراد بتوانند از آن‌ها الهام بگیرند. حالا این شخصیت اصلی می‌تواند هر کسی باشد. فرقی ندارد که شما یک اهداکننده کمک‌های مالی فعال را انتخاب کنید و یا به سراغ یکی از اعضای هیئت مدیره بروید و یا شخصی را انتخاب کنید که از خدمات شما بهره‌مند می‌شود. 

به عنوان مثال اگر برای تحقیقات درباره بیماری‌های مانند سرطان، پول جمع‌آوری می‌کنید، می‌توانید با یکی از بیماران مصاحبه داشته باشید. از طریق پیدا کردن کاراکتر مدنظر خود می‌توانید توجه بیشتری از افراد را به خود جلب کنید.

  • تعیین محل فیلمبرداری ویدیو

فاکتور دیگری که می‌تواند برای موفقیت ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی به شما کمک بسیار زیادی کند، این است که اول از همه تصمیم بگیرید که می‌خواهید این ویدیو را در کجا فیلم برداری کنید.
به عنوان مثال، آیا می‌خواهید از پشت صحنه فیلم برداری کنید و یا بخشی که به آن‌ها خدمت رسانی می‌کنید را به مخاطبان خود نشان دهید؟ حتی اگر در زمینه فیلمبرداری اطلاعاتی نداشته باشید، باید به فاکتورهای مهمی مانند نور طبیعی و مصنوعی، پس زمینه مناسب، کادربندی، قرار گیری و لوازم جانبی فیلمبرداری نیز توجه داشته باشید.

  • حل مسئله

برای موفقیت و مخاطبان بیشتر جهت اهدای کمک‌های مالی، می‌توانید چالش و یا مشکلی را در ابتدا معرفی کنید که با آن مواجه شده‌اید. به عنوان مثال، این چالش می‌تواند مشکلی مانند دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی تمیز باشد.
در ادامه، نشان دهید که سازمان شما چگونه با استفاده از کمک‌های مالی جمع‌آوری شده، به حل این مشکل کمک می‌کند. برای مثال، می‌توانید بگویید که با حمایت‌های شما، زنانی مانند سارا می‌توانند بدون نگرانی از مبتلا شدن به بیماری، آب بنوشند.

اگرچه ممکن است وسوسه شوید که در ویدیوی خود از داستان‌سرایی‌های بسیار زیاد و آمار و ارقام متنوعی استفاده کنید، اما باید به شما بگوییم که تمرکز بر روی یک داستان قوی، می‌تواند خیلی بهتر تعداد مخاطبان و بینندگان بیشتری برای شما جذب کند.
اگر هنوز هم در ارائه داستان سرایی خود مشکل دارید، بهتر است در ابتدا نگاهی به ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی بیاندازید و بعد از مرور کردن آن‌ها، از آن‌ها الهام بگیرید.

۴. ویدیو را کوتاه کنید؛

نکته دیگری که می‌تواند در تولید ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد، کوتاه نگه داشتن ویدیو‌ها است. در حال حاضر نسبت به زمان‌های گذشته، مردم مشغله‌های بسیار زیادی دارند و به همین دلیل هم زمان خیلی زیادی برای دیدن اینگونه ویدیو‌های خیلی طولانی ندارند. ازاین‌رو، بهتر است ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی خود را کوتاه‌تر و در عین حال، دقیق نگه دارید.

ویدئوهای توضیحی در خدمت خیریه‌ها

بدین ترتیب، مطمئن شوید که مهم‌ترین اطلاعات در 30 ثانیه اول ویدیو به اشتراک گذاشته شده است و طول کل ویدیو کمتر از 2 دقیقه است. زیرا اگر ویدیو خیلی طولانی باشد، این احتمال وجود دارد که یک اهداکننده بالقوه کمک‌های مالی قبل از این‌که تصمیم قطعی خود را برای کمک کردن بگیرد، ویدیو را متوقف کند و طبیعتا شما به هیچ عنوان این شرایط را نمی‌خواهید.

اگر اطلاعات خیلی زیادی برای به اشتراک گذاشتن با مخاطبان و بینندگان دارید، بهتر است خود را فقط به یک ویدیوی جمع‌آوری کمک‌های مالی محدود نکنید. در این شرایط، می‌توانید چندین ویدیوی کوتاه و متنوع به وجود بیاورید و در طول زمان، آن‌ها را منتشر نمایید. این امر باعث می‌شود که یک تعامل متناوب و دائمی از بینندگان خود دریافت کنید.

۵. خود واقعی خیریه را نشان دهید؛

یک ویدیوی معتبر و کوتاه که اطلاعات کافی درباره جمع‌آوری سرمایه و کمک‌های مالی را به نمایش می‌گذارد، می‌تواند کمک بسیار زیادی به کمپین شما کند.
به علاوه، این نوع ویدیو‌های معتبر به شما کمک می‌کنند که چهره سازمان موردنظر خود را خیلی دقیق‌تر نشان دهید و هدف آن را نیز به‌صورت حرفه‌ای برای مخاطبان توضیح دهید.
 ازاین‌رو، بهتر است تا حد امکان، افراد و صدای واقعی را درون ویدیوی خود قرار دهید. حالا فرقی ندارد که این قرارگیری به صورت تصویر و یا صدا باشد. 

انیمیشن خیریه چیست؟

به علاوه، این احتمال وجود دارد که شما بخواهید در تولید ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی خود، از یک جریان زنده استفاده کنید. این روش می‌تواند یکی از بهترین راهکارها برای تأثیر مستقیم بر مخاطبان باشد.

نه تنها این روش ذکر شده به شما کمک می‌کند که ارتباط مستقیم و شخصی با اهداکنندگان کمک‌های مالی برقرار کنید  بلکه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در مدت زمان برگزاری کمپین شما و یا حتی پس از آن داشته باشد. 

البته توجه داشته باشید که این امر فقط در صورتی اتفاق می‌افتد که شما بتوانید به صورت کاملا واقعی و صادقانه، اشتیاق خود را به شخص مورد نظر خود نشان دهید و به زبان ساده، توضیح دهید که چرا این‌قدر کمک مالی این شخص می‌تواند اهمیت داشته باشد. در این شرایط، تا حد امکان از اصطلاحات و مسائل فنی دوری کنید تا واقعی‌تر و معتبر‌تر به نظر برسید. 

۶. از فراخوان عمل (call to action) استفاده کنید؛

در نهایت، آخرین نکته‌ای که به شما کمک می‌کند تا در تولید ویدیوهای جمع آوری کمک های مالی به موفقیت برسید، بکار بردن یک فراخوان جامع در ویدیو است. فرقی ندارد که این ویدیو درباره یک سازمان مردمی است و یا قصد دارید آن را برای یک کمپین تامین مالی جمعی برای کمک‌های مالی استفاده کنید.
به‌طورکلی، هر ویدیویی که هدف اصلی آن جمع‌آوری کمک‌های مالی و تشویق مردم به اهدای کمک است، می‌تواند در این دسته قرار بگیرد.

در پایان ویدیوی تبلیغاتی خود، به طور کاملا دقیق برای مخاطبان توضیح دهید که از آن‌ها می‌خواهید که چه کاری انجام دهند. حالا فرقی ندارد که کار آن‌ها کلیک کردن روی یک دکمه باشد و یا بخواهند یک لینک را دنبال کنند و یا حتی از طریق تلفن یا ایمیل با شما تماس بگیرند. 

به‌طورکلی، داشتن یک فراخوان عمل (CTA)موثر می‌تواند احتمال حمایت بینندگان از شما را چندین برابر افزایش دهد.
به عنوان مثال، آمار جمع‌آوری کمک‌های مالی از 360 MatchPro نشان می‌دهد که تنها با برجسته کردن دکمه Donate (به معنای اهدا کنید) در ویدیوهای تبلیغاتی، میزان کمک‌های مالی افراد بیشتر از 190 درصد افزایش داده است.

همچنین پیشنهاد میکنیم به عنوان تولید یک استراتژی بازاریابی موفق، ویدیوی خود را در وب‌سایت جایگذاری کنید، آن را در لیست ایمیل خود به اشتراک بگذارید و در نهایت، یک تیزر جذاب برای آن در رسانه‌های اجتماعی در کنار یک فراخوان موثر پست کنید. 

به عنوان مثال، می‌توانید در رسانه‌های اجتماعی تیزر ویدیو را قرار داده و برای جذب مخاطبان به صورت فراخوان، این جمله را زیر آن بنویسید: «برای این‌که یاد بگیرید چگونه به افراد کمک کنید، تماشای این ویدیو را از دست ندهید.»

در نهایت...

اگرچه هر کسی می‌تواند خیلی راحت گوشی تلفن خود را بیرون بیاورد و یک ویدیو برای جمع‌آوری کمک‌های مالی ضبط کند، اما خیریه شما باید یک محتوای فوق‌العاده باکیفیت تهیه کند. تولید ویدیو موجب می‌شود در زمینه تولید ویدیوهای خیریه برای جمع آوری کمک‌های مالی بهتر از سایر رقبا به نظر برسید.
درصورتی‌که از یک شرکت با تجربه برای تولید ویدیوها این‌چنینی کمک بگیرید، می‌توانید یک ویدیوی فوق‌العاده باکیفیت برای جمع‌آوری کمک‌های مالی با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید تا میزان حمایت‌های مالی را نیز افزایش دهید.

منبع: وبسایت wildapricot