نیازی نیست اشاره کنیم، معمولا زمان‌هایی بوده است که ایده‌ای به ذهنتان خطور کرده و تصمیم گرفته‌اید که پی آن را بگیرید یا به طور کلی آن ایده از بین رفته است. آیا شما می‌توانید با برنامه‌ای مثل تیک تاک همراه شوید؟ من که نمی‌توانم. کار سختی است.
به عنوان مثال به یاد ندارم که آن صوتی‌که برای کمپین تبلیغاتی خودم از میان کارهای تیک تاک درنظر داشتم کجاست؟! حالا تصور کنید چنین کار سختی را بخواهید در یک موسسه خیریه انجام دهید.

روش‌های ترند بازاریابی خیریه سال 2023

شما در یک موسسه خیریه ملزم به ارائه اطلاعات خاص به کاربران، استخدام داوطلبان، حمایت از فعالیت‌های جمع آوری کمک‌های مالی، تغییر سیاست و... هستید. به همین جهت کار در زمینه بازاریابی خیریه با چالش‌های زیادی همراه است. بنابراین، چه چیزی ارزش وقت گذاشتن در سال 2023 را دارد؟

نمی‌توانم به طور قطعی به چنین سوالی پاسخ دهم، اما من برخی از روندهایی را که در اینجا در خیریه CharityComms می‌بینیم جمع‌آوری کرده‌ام، که شاید ارزش وقت گذاری را داشته باشد.

1. روش ری‌برند (bandwagon)

اساس توضیح اینکه چه کاری انجام می‌دهید و چگونه آن را انجام می‌دهید، جای تعجب ندارد که در بالای لیست من قرار دارد.

از ری‌برندینگ کامل تا به روز کردن تمامی لوگوها و تصاویر قدیمی‌تر را شاهد بوده‌ایم. ما مشاهده کرده‌ایم که روند توجه به برندسازی در سال 2022 افزایش یافته است و انتظار داریم که این روند تا سال 2023 ادامه پیدا کند.

ما همچنین شاهد شکل گیری فعالیت‌هایی همچون گروه‌های خلاقانه و صبحانه‌های کاری در شرکت‌ها (Brand Breakfasts) بوده‌ایم. فعالیت‌هایی که صدها نفر را جذب خود می‌کند. این فعالیت‌ها افراد را به شکلی قوی در مکالمات درمورد هویت، موضوعات بصری و تمام مسائل خلاقانه در ارتباط با برندسازی موسسه درگیر می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید تا اطلاعات دست اولی را درمورد واقعیت برندسازی(ری‌برندینگ) بدانید، این مقاله از وبلاگ نیک‌سو به شما کمک خواهد کرد.

بازاریابی خیریه

2. استفاده از رسانه‌های اجتماعی

در بخش مصرف‌کننده، روند رو به رشد استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای صحبت یک به یک با مخاطبان وجود دارد و احتمالاً تا سال 2023 ادامه خواهد یافت. بیش از 25٪ از متخصصان بازاریابی در حال حاضر از پیام‌های مستقیم برای صحبت با مشتریان خود استفاده می‌کنند و 15٪ از آنان قصد دارند از سال 2023 استفاده از چنین تکنیکی را شروع کنند.

اما چرا؟ خب استفاده شرکت‌ها از رسانه‌های اجتماعی ممکن است به خاطر تاثیرات نسلی باشد. تحقیقات مجموعه Hubspot نشان داد که یک چهارم از نسل‌های Gen Z (نسل Z به هرکسی گفته می‌شود که در سال‌های 1375 تا 1390 متولد شده است) و Millennials (به تمامی افرادی که در سال‌های 1359 تا 1374 متولد شده‌اند) در سه ماه گذشته از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با شرکت‌ها استفاده کرده‌اند.

بازاریابی ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی خیریه‌ها

تصور اینکه این روند ممکن است توسط موسسات خیریه اتخاذ شود، جهش بزرگی نیست، زیرا بخش‌ها و شغل‌های مختلف تمایل دارند تا به شکلی از یکدیگر پیروی کنند. اما استفاده از رسانه‌های اجتماعی چگونه می‌تواند برای خیریه شما کار کند؟

شاید اگر شما یک ارائه دهنده خدمات هستید، می‌توانید از کانال‌های اجتماعی خود برای صحبت به طور مستقیم با کسانی‌که با آن‌ها کار می‌کنید استفاده کنید. اما اگر سازمانی تبلیغاتی هستید، آیا می‌توانید مستقیماً با کسانی که از شما در رسانه‌های اجتماعی مختلف حمایت می‌کنند به شکلی شخصی‌تر تعامل کنید؟

3. ایده خود را کوتاه و شیرین بیان کنید!

ساده بودن همچنان بهترین است. با ظهور برنامه‌هایی همچون TikTok و فیلم کوتاه، به نظر می‌رسد که محتوای سریع و خلاقانه به جایی نمی‌رسد. 90٪ از متخصصان بازاریابی که در حال حاضر از ویدیوهای کوتاه استفاده می‌کنند، در سال 2023 به سرمایه گذاری بیشتری بر روی چنین محتواهایی ادامه خواهند داد.

چنین چیزی تعجب آور نیست، زیرا بسیاری از ما در زندگی شخصی خود به تیک تاک و ریلزهای اینستاگرامی عادت کرده‌ایم. بنابراین محتواهای بسیار کوتاه همچون ریلزهای اینستاگرامی دوپامین خون شما و هیجانتان را بالا می‌برد و باعث می‌شود که شما دنبال تماشای هرچه بیشتر چنین محتواهایی باشید. اما بایستی توجه کنید که تاثیرگذاری آن‌ها موقت خواهد بود و بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

چنین چیزی می‌تواند به نفع بازاریاب‌های خیریه باشد؛ زیرا ساخت ویدیوهای کوتاه‌تر به زمان کمتری نیاز دارد و می‌تواند به شما در ساخت پیام‌های کلیدی بیشتری کمک کند. همچنین از طرف دیگر ساخت چنین ویدئوهایی نیازی به استفاده از مهارت‌های پیشرفته برای ویرایش ویدئو یا برنامه‌های پیچیده ندارد.

بنابراین، چرا چنین کاری را انجام نمی دهید؟ ویدئوی 3 دقیقه موردنظر خود را به شش قسمت تقسیم کنید و تعامل هرچه بیشتر مخاطب با محتوای تولید شده را تجربه کنید!

4. از ایده‌های طولانی و جدی غافل نشوید!

برای ایجاد تعادل در مقابل محتواهای تصویری کوتاه، باید انتظار داشت که در سال 2023 شاهد افزایش محتواهای نوشتاری طولانی‌تر (به عنوان مثال، راهنماها، واژه‌نامه‌ها و مطالعات موردی) برای وب‌سایت‌ها باشیم.

اغلب از چنین محتواهایی به عنوان محتواهای همیشه سبز یاد می‌شود، این محتواها به شکلی دقیق و جامع‌تر می‌توانند تعامل با مخاطب را افزایش دهند، سئو را بهبود بخشند و به شما در ایجاد اعتماد بین مخاطبان کمک کنند.

معرفی نیکوکاران برجسته ایران و جهان و وبسایت خیریه آنها

مطالعات موردی یک روش تست شده برای افزایش آگاهی درمورد اهداف و اثرگذاری خیریه‌ها است، بنابراین شوکه کننده نخواهد بود که چنین روندی در سال 2023 ادامه پیدا کند.
اگر از مطالعات موردی با پتانسیل کاملی که دارند استفاده نمی‌کنید، شاید سال 2023 زمان مناسبی باشد تا استفاده از آن‌ها را در برنامه بازاریابی محتوایی خود قرار دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه توسعه، نوشتن محتوا، مقاله بازاریابی محتوا چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟ را مطالعه کنید.

5. بازاریابی ایمیلی؛ پادشاه دنیای بازاریابی و تبلیغات

آخرین اما مهم‌ترین نکته که بایستی به آن توجه کنید. تبلیغات ایمیلی همچنان بر بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی به‌عنوان راهکاری بسیار موثر برای سازمان‌های خیریه ترجیح داده می‌شود.

بازاریابی ایمیلی، در فهرست برترین روندهای جمع آوری کمک مالی برای سه سال متوالی توسط Charity Digital قرار گرفته است. این روش بازاریابی به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا با یک کلیک به مخاطبان زیادی دست یابند.

به این ترتیب، با وجود بسیاری از گزینه‌های نرم‌افزاری بازاریابی کم‌هزینه یا حتی رایگان، اگر وسوسه شده‌اید تا چیز جدیدی را امتحان کنید، یا رویکرد خود را در بازاریابی به‌روزرسانی کنید، امسال زمان خوبی برای شروع است.
از طرف دیگر، اگر استراتژی بازاریابی ایمیلی شما تا به الان نتایج قابل قبولی داشته است، بهتر است در کنار این استراتژی، توجه و ظرفیت خود را به کانال ها و ایده های دیگر همچنین معطوف کنید.

به طور کلی، به نظر می‌رسد سال 2023 فرصتی را برای ما فراهم می‌کند تا کمی رویکرد بازاریابی خود را تعدیل کنیم، خلاق باشیم و ریسک‌هایی محاسبه شده را بپذیریم. 

منبع: وبسایت charitycomms