طی سال‌های اخیر با وجود غول‌هایی چون آمازون (Amazon)، علی‌بابا (Alibaba)، ای‌بی (Ebay) و فلیپ‌کارت (Flipkart) صنعت تجارت الکترونیک شاهد رشد چشمگیری بوده است. شرکت‌های بزرگ تجارت الکترونیک با عقب راندن کسب و کارهای کوچک‌تر و حتی سوق دادن آنها به سمت انقراض و نابودی، به غول‌های امروزی تبدیل شده‌اند. 

نقطه تمایز این غول‌ها با دیگران در مدل کسب و کار، محصولات، خدمات و سیستم تحویل آنها نهفته است که آنها را به شرکت‌های برتر در حوزه کاری‌شان تبدیل کرده است.

اما جایگاه برتر این غول‌های تجارت الکترونیک ممکن است در طول زمان تغییر کند، چرا که هر روز شاهد پیدایش ایده‌ها و فناوری‌های جدید هستیم و در نتیجه حفظ فاصله کنونی با بازیگران نوظهور تجارت الکترونیک از جمله چالش‌های دائمی آنهاست. غول‌های این صنعت باید خود را با ایده‌ها و استراتژی‌های جدیدتر بازاریابی وفق داده و مشارکت مشتریان وفادارتر و حتی سایر ذینفعان از جمله کارکنان و فروشندگان را جلب کنند.

در این میان ویدیو به یکی از ابزارهای مهم ارتباطی برای بزرگان تجارت الکترونیک تبدیل شده و موارد کاربرد متعددی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

کاربرد ویدیو برای آموزش و ارتباطات داخلی

صرف اندازه نیروی کار و ذینفعان، غول‌های تجارت الکترونیک را ناچار به داشتن یک سیستم ارتباطی قوی کرده است. خیلی از فرآیندهای درونی آنها به شکل استاندارد است و افراد زیادی در انجام روتین کارها دخیل هستند. شرکت‌های تجارت الکترونیک تحمل پذیرش اشتباهات را ندارند و تمام فرآیندها از نقطه آغاز تا پایان شامل منبع‌یابی، انبارداری، ارتباط با مشتری و تحویل کالا باید به نحو درست انجام شود. در عین حال کارکنان این شرکت‌ها باید تفکر یکپارچه‌ و هماهنگ داشته باشند. 

برای این منظور می‌توان از ویدیوها در موارد زیر استفاده کرد:

  • تعریف سیاست‌های شرکت
  • به‌روزرسانی‌ها در مورد تحولات و رویدادهای تازه و نقد و بررسی عملکرد
  • آموزش برای ارتقاء مهارت کارکنان در بخش‌های مختلف
  • توضیح بصری فرآیندهای پیچیده
  • ایجاد هماهنگی در زمینه جداسازی، بسته‌بندی، تحویل و مرجوعی‌ها
  • آشناسازی کارکنان و معرفی شرکت
  • دستورالعمل‌های بهداشتی و ایمنی
  • خوشامدگویی به مشتریان و روابط با آنها
  • پروسه‌های کاری شامل پردازش سفارش، مسائل و مشکلات، تحویل و غیره

 به این ترتیب اطلاعات از اختلال و به هم‌ریختگی مصون مانده و جزئیات به طور واضح و آشکار بیان می‌شود.

استفاده از ویدیو برای موضوعات و شرکت های مختلف

ارتباط با فروشندگان

بازار آنلاین همیشه برای نمایش محصولات و کالاهای خود به شمار هر چه بیشتری از فروشندگان نیاز دارد. بنابراین ویدیوهای زیادی معطوف به فروشندگان ساخته شده است. هدف ویدیوهای تجارت الکترونیک این است که به فروشندگان اطلاع دهد راه‌اندازی فروشگاه در بازار تا چه حد ساده و سودمند است.

همچنین برخی ویدیوهای تجارت الکترونیک داستان موفقیت فروشندگان کوچکی که با فروش آنلاین بزرگ شده‌اند را روایت می‌کنند. برای مثال علی‌بابا از طریق نمایش ویدیوی زنانی که با پیوستن به این پلتفرم بین خانواده و کسب و کار خود توازن ایجاد کرده‌اند، انگیزه‌بخش زنان کارآفرین بوده است.

دسته آخر به ویدیوهای آموزشی و دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه راه‌اندازی فروشگاه، نحوه بسته‌بندی و آموزش‌های دیگر اختصاص دارد.

برای مطالعه:

چند ترفند برای ایجاد کمپین انیمیشن جذاب

ویدیوهای DIY

ویدیوهای DIY (آموزش نحوه انجام یک کار) از جمله محبوب‌ترین دسته‌بندی‌های ویدیو هستند که در جذب بینندگان امیدوارکننده ظاهر شده‌اند. غول‌های تجارت الکترونیک فهرست گسترده‌ای از محصولات را در سایت‌های خود به نمایش گذاشته‌اند و ساخت ویدیو برای تبلیغ کاربرد آنها روشی ساده، سرگرم‌کننده و ماهرانه برای بازاریابی این محصولات است.

برای مثال یک ویدیوی تجارت الکترونیک از پلی‌لیست یوتیوب ای‌بی (تولید شده توسط کاربر) به بینندگان آموزش داده که چطور با استفاده از مواد قابل خرید در ای‌بی می‌توانند کاور تلفن همراه بسازند. این یک روش خوب برای جذب مخاطبان از طریق امتحان کارهای جالب و همچنین پیوند دادن به این محصولات و ترغیب گفتگو حول آنهاست.

تصویر فوق نشان می‌دهد که چطور فروشگاه آنلاین Etsy از ویدیوهای DIY برای تعامل با مخاطبان خود بهره گرفته است.

داستان‌پردازی از طریق ویدیو

برخی ویدیوهای تجارت الکترونیک با استفاده از رویکرد داستان‌پردازی یک پیام اجتماعی جذاب و جالب را منتقل می‌کنند. این ویدیوها که به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده‌اند، تأثیرات عاطفی بر بینندگان می‌گذارند. برای مثال ویدیویی در کانال یوتیوب آمازون داستان بامزه زندگی روزانه یک سگ را روایت می‌کند که توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است.

Etsy نیز از طریق یک سری ویدیو با عنوان One of a kind gifts from etsy داستان‌هایی را حول محصولات مهیج فروشندگان خود روایت کرده است.

راهنمای خریداران

ویدیوهای راهنما به دو شکل ظاهر می‌شوند: یکی معطوف به فروشندگان و دیگری معطوف به خریداران. از آنجا که قبلاً ویدیوهای مربوط به فروشندگان را توضیح دادیم در اینجا به ویدیوهای تولیدی برای خریداران می‌پردازیم.

این نوع ویدیوها توسط شرکت‌های تجارت الکترونیک یا توسط کاربران برای کمک به کاربران دیگر در زمینه گرفتن تصمیمات آگاهانه ساخته شده‌اند.

محتوای تولیدشده توسط کاربر

زمانی که بازار به حالت اشباع می‌رسد، بهترین ترفند این است که تمرکز خود را محدود به مشتریان بالقوه کنید و برای آنها دلیل بیاورید که چرا باید زمان بیشتری را صرف وب‌سایت و سایر حساب‌های آنلاین کنند. محتوای تولیدشده توسط کاربر یک راه فوق‌العاده برای افزایش مدت زمانی است که دیگران صرف برند می‌کنند.

اینلفوئنسرهای (influencer) زیادی وجود دارند که ویدیوهای تجارت الکترونیک را با هدف توضیح کاربرد و نقد محصولات مختلف تولید می‌کنند. کانال‌های تجارت الکترونیک این ویدیوها را در لیست پخش خود (playlist) قرار داده‌اند. ویدیوهای مذکور حاوی زیرنویس‌هایی با پیوند به صفحات فرود خاص برای خرید محصولات هستند.

بیشتر بخوانید:

 ۲۴ نمونه از بهترین انیمیشن‌های خیریه جهت ایده!

ویدیوهای فیس‌بوک

بر کسی پوشیده نیست که فیس‌بوک دست به یک رقابت مستقیم با یوتیوب - غول اشتراک‌گذاری ویدیو - زده و در حال بهینه‌سازی پلتفرم خود برای محتوای ویدیویی است. هم‌اکنون حضور ویدیویی غول‌های تجارت الکترونیک در فیس‌بوک کمتر از حضور مشابه آنها در یوتیوب نیست.

غول‌های تجارت الکترونیک از این پلتفرم نهایت استفاده را برده‌اند و الگوی رایج آنها در فیس‌بوک شامل مجموعه‌ای از ویدیوهاست که معمولاً کوتاه‌تر (از یوتیوب) بوده و بیش از چند ثانیه طول نمی‌کشند.

همچنین در حال حاضر شاهد همپوشانی بسیار کمی بین ویدیوهای آپلودشده غول‌های تجارت الکترونیک در کانال یوتیوب و ویدیوهای مشابه در حساب فیس‌بوک آنها هستیم. این نشان می‌دهد که محتوای ویدیویی به طور انحصاری برای مخاطبان فیس‌بوک ساخته شده است.

از سوی دیگر فروشگاه Etsy سبک خاص خود را در روایت داستان فروشندگان هنرمند دنبال می‌کند و معمولاً این ویدیوها 4 تا 5 دقیقه زمان دارند. ویدیوهای داستان‌پردازی این فروشگاه به قدری جذاب است که بینندگان را از ابتدا تا انتهای داستان علاقه‌مند نگه می‌دارد.

تولید محتوای ویدیویی توسط کاربر

ویدیوهای متحرک

قدر مسلم ویدیوهای متحرک (انیمیشن) از قابلیت تفسیر فرآیندهای پیچیده به نحو ساده برخوردار هستند. آمازون با استفاده از یک انیمیشن به صاحبان فروشگاهی توضیح داده که چطور می‌توانند یک فروشگاه تجارت الکترونیک را از طریق فروشگاه اینترنتی آمازون با اسامی دامنه اختصاصی خود راه‌اندازی کنند و این روش چقدر می‌تواند برای آنها پایدار و ساده باشد.

علی‌بابا نیز یک ویدیوی متحرک را برای توضیح مدل کسب و کار خود ایجاد کرده است، پلتفرمی که خریداران و فروشندگان را گردهم می‌آورد.

این قبیل ویدیوها و کاربرد آنها تنها به برندهای بزرگ‌تر در صنعت تجارت الکترونیک محدود نمی‌شود، بلکه کسب و کارهای نوظهور تجارت الکترونیک نیز باید در اندیشه ساخت ویدیوهایی در چارچوب موارد فوق‌الذکر برای افزایش تعاملات آنلاین باشند. 

منبع: وب سایت animaker