مطمئنا می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، اما نمی‌توانید به تنهایی این کار را انجام دهید. چه نیاز به افزایش آگاهی در مورد یک موضوع حیاتی داشته، چه قصد جذب نیکوکار و حمایت‌کننده برای خیریه خود را داشته باشید، هر سازمان خیریه باید با افراد دیگر ارتباط برقرار کند و آن‌ها را گرد هم آورد تا به اهداف خود دست یابد. خوشبختانه، انیمیشن خیریه این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

در این مقاله از وبلاگ نیک‌سو، قصد داریم چند نمونه از انیمیشن‌های خیریه را به شما معرفی می‌کنیم تا ایده بگیرید و از این نوع محتوا برای پیشرفت کمپین‌های خود استفاده کنید.

مزایای استفاده از انیمیشن‌‌های آگاهی بخشی 

همه ما می‌دانیم که امروزه افراد تمایل بیشتری به تماشای ویدئو و کلیپ دارند تا نسبت به خواندن مطالب و محتواهای متنی. بنابراین بدیهی است که سازمان شما باید از محتواهای ویدئویی برای جذب مخاطب بیشتر استفاده کند.
انیمیشن‌هایی که به منظور آگاهی بخشی در جامعه ساخته می‌شوند، با استفاده از قدرت کلمات و تصاویر گیرا کمک می‌کنند تا با مخاطبان، ارتباط بهتری برقرار شده و پیام خیریه به گونه‌ای بیان شود که سبب تهیج احساسات شود و توجه به امور خاص در جامعه شود. اما چگونه سازمان شما می‌تواند از انیمیشن استفاده کند؟

4 راه استفاده از انیمیشن‌های خیریه 

اگر خیریه یا سمن شما، به تازگی به دنیای انیمیشن‌های آگاهی بخشی وارد شده، ممکن است ندانید دقیقا در چه کارهایی می‌توانید از انیمیشن‌های خیریه استفاده کنید. در اینجا چهار راه برای پیشبرد اهداف خود از طریق استفاده از قدرت انیمیشن و داستان‌گویی آورده شده است:

برای مطالعه:

7 ایده کمپین ویدیویی برای خیریه

انیمیشن آگاهی بخشی؛ سرمایه گذاری مطمئن

کیفیت چیزی است که هر انیمیشن را به بهترین یا بدترین نوع آن تبدیل می‌کند. همچنین کیفیت یک ویدئو همان چیزی است که در نهایت قیمت پروژه شما را تعیین می کند.
به همین دلیل همیشه توصیه می‌شود که انیمیشنی را طلب کنید که دارای بالاترین سطح کیفیت ممکن باشد؛ بالاترین کیفیتی که می‌توانید برای آن پول بپردازید. حال اینکه آیا این یک سرمایه گذاری خوب است یا خیر را می‌توان تنها با سنجیدن بودجه خود در برابر بازدهی که ممکن است آن انیمیشن برای سازمان داشته باشد، بفهمید.

یک انیمیشن باکیفیت ممکن است کمی بیشتر از آنچه شما انتظار داشته‌اید، هزینه داشته باشد. اما هزینه‌ای که می‌پردازید ارزشش را دارد؛ چرا که به درک مردم از سازمان شما و آن پیامی که دارد، کمک می‌کند. این به نوبه خود می تواند تاثیر زیادی بر موفقیت کمپین شما داشته باشد. همچنین نشان می‌دهد در نهایت چند نفر را می‌توانید به سازمان خیریه خود دعوت کنید. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است نگاهی به آمار و ارقام بیاندازیم. این آمار‌ها می‌توانند به شما نشان دهند آیا انیمیشن ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر. 

ممکن است شما برای انیمیشن سازمان خود ایده‌ای در ذهن داشته باشید. اما قبل از این که این ایده را به مرحله عمل برسانید، بهتر است کارها و انیمیشن‌های دیگر سازمان‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید یا خیر. 

بهتر است قبل از هر کاری با سازمان‌ها و شرکت‌های انیمیشن سازی تماس بگیرید و در مورد ایده‌های خود صحبت کنید و درباره مسائلی مانند قیمت و هزینه به توافق برسید. 

۲۴ نمونه از بهترین فیلم‌های انیمیشین خیریه

اکنون، بدون هیچ مقدمه ای، چند نمونه از انیمیشن‌هایی که به منظور آگاهی بخشی برای موسسات خیریه ساخته می‌شوند، را که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید، توضیح خواهیم داد!

Yum Yum Video .۱؛
 CoachArt

برای شروع این فهرست، مایلیم ویدیویی Yum Yum که برای CoachArt، یک سازمان مردم نهاد که هدف آن شاد کردن کودکان مبتلا به بیماری‌های مزمن است ساخته شده است، را با شما به اشتراک بگذاریم.

این ویدئو دارای لحنی بسیار ساده و تصاویری رنگارنگ و شاد است. شخصیت‌های این انیمیشن به مخاطب کمک می‌کنند هم با پیام ویدئو و هم با هدف ساخت آن ارتباط برقرار کند. همچنین او را تشویق می‌کند تا به این سازمان بپیوندند و در فعالیت‌های آن مشارکت کند. 

Baw Baw Shire Council .۲ ؛
Environmental Sustainability Strategy

دومین انیمیشنی که قصد معرفی آن را داریم ویدئو Baw Baw Shire Council که برای سازمان استراتژی پایداری محیط زیست ساخته شده است. این انیمیشن نشان می‌دهد که شهرها و دولت ها نیز می‌توانند از انیمیشن آگاهی بخشی بهره مند شوند!

استفاده از چنین محتواهایی برای ارتباط با شهروندان و اجرای سیاست‌ها و استراتژی‌های جدید بسیار مفید است. همچنین می‌تواند تضمین کند مخاطبان پیام را دریافت کرده و با آن ارتباط بهتری برقرار کرده‌اند. انیمیشن و ویدئو می‌تواند برای ارائه اطلاعات مهم به روشی منحصر به فرد مفید باشد. با این روش چنین اطلاعات مهمی در خاطر افراد باقی می‌مانند.

۳. محافظان حیات وحش؛
گرگ‌های خاکستری در ایالات متحده

با دیدن این انیمیشن درمی‌یابید که داستان سرایی می‌تواند بیننده را به سفری به یاد ماندنی ببرد. در این ویدئو که گرگ های خاکستری در ایالات متحده نام دارد و برای سازمان مدافعان حیات وحش ساخته شده است، از یک فیلمنامه قوی استفاده شده که حالتی شبیه داستان سرایی دارد. این فیلمنامه اتفاقاتی که برای گرگ‌های خاکستری در ایالت متحده و کارهایی که می‌توانید برای محافظت از آن‌ها انجام دهید، به گونه‌ای که در ذهن بیننده بماند، را روایت می‌کند.

UNODC .۴؛
محافظت از افشاگران

انیمیشن دیگری که قصد معرفی آن را داریم انیمیشن محافظت از افشاگران است.افشاگران چه کسانی هستند؟ آن‌ها در واقع کسانی هستند که در سازمان‌ها و شرکت‌ها جرم و جنایت‌های مخفی را گزارش می‌دهند و به درست کار کردن آن شرکت کمک می‌کنند.

حال وقتی مخاطبان هدف شما یک سازمان خیریه دیگر، دولت، سیاستمداران یا هر نهاد دیگری است که زمان زیادی برای خواندن گزارشات متنی طولانی را ندارند، محتوای ویدئویی می‌تواند بهترین راه برای رساندن پیامتان در کوتاه‌ترین زمان ممکن باشد. تماشای ویدئو بسیار راحت است و نیازی به زمان زیادی ندارد. بنابراین استفاده از آنها برای خلاصه کردن نکات کلیدی پیامتان می‌تواند به شما کمک کند که پیامتان را به همه برسانید.

۵. ماموریت لبخند؛
آیا به ما کمک می‌کنید دنیا را تغییر دهیم؟

موضوعات خاصی وجود دارد که اکثر مردم حتی به آن‌ها فکر نمی‌کنند، زیرا آن‌ها چیزی نیستند که در زندگی روزمره خود با آن سر و کار داشته باشند. این می‌تواند یک دلیل عالی برای تولید یک انیمیشن آگاهی بخش باشد و همچنین دیگران را تشویق به نیکوکاری کند. هدف سازمان خیریه خود را با جهان به اشتراک بگذارید و به آن‌ها نشان دهید که چگونه زندگی مردم را تغییر می‌دهید. همه این کارها را می‌توانید با یک ویدیو که احساسات آن‌ها را برانگیزد، انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

انیماتور کیست؟ و چه وظایفی دارد؟

۶. پزشکان بدون مرز؛
یمن: افزایش هشداردهنده سوء تغذیه کودکان

یکی از مسائلی که می‌تواند در تاثیرگذار شدن انیمیشن کمک کند، صداگذاری مناسب برای ارائه اطلاعات بسیار مهم است. حال اگر موضوعی که قصد دارید درباره آن ویدئو بسازید، حساس است. ممکن است برای واضح‌تر و شفاف‌تر نشان دادن پیام آن لازم باشد از زیرنویس کمک بگیرید. 

۷. سپاه بین المللی پزشکی؛
غلبه بر انفجار بیروت

در این ویدئو که به انفجار بیروت اشاره دارد، عملکرد متفاوتی را برای برانگیختن احساسات مخاطب مشاهده می‌کنیم و آن هم استفاده از یک راوی است. این ویدئو یک هنر خلاقانه است که با ترکیبی از موسیقی احساسی و صحنه‌های زیبا توانسته به زیبایی احساسات زنی که داستان را روایت می‌کند، را منتقل کند.

۸. بنیاد نامه ها؛
داستان بنیاد نامه ها

می‌توانید از انیمیشن و محتوای ویدئویی استفاده کنید تا به مردم نشان دهید در پشت صحنه سازمان شما چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. همچنین می‌توانید نشان دهید که سازمان شما چگونه شکل گرفته است. درباره هدف سازمان خود صحبت کنید و این که چه اقداماتی می‌تواند به رسیدن شما به هدفتان کمک کند. با این کار می‌توانید به مخاطبین خود کمک کنید بهتر هدف شما را درک کنند و عمیق‌تر به آن فکر کنند.

۹. اتحاد برای تحقیقات پیری؛
جلوگیری از سکته های مغزی مرتبط با AFib

محتوای ویدئویی می‌تواند آموزشی نیز باشد و به شما امکان دهد تا مسائل پیچیده را به صورت کاملا ساده بیان کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات مهم را به روشی ساده به افراد منتقل کنید. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که مخاطب شما کودکان یا سالمندان باشند. آنان ممکن است برای آنچه می‌خواهید بگویید نیاز به آموزش بیشتر و بیانی ساده تر داشته باشند. 

۱۰. ائتلاف آلودگی پلاستیک؛
نامه عاشقانه به پلاستیک

از آن‌جایی که سازمان‌های خیریه عمدتا از طریق کمک‌های مالی تامین می‌شوند، ایجاد یک رابطه قوی با مخاطبان و بینندگان انیمیشن بسیار مهم است. البته قسمت دشوار این قضیه‌ آن‌جا است که شما باید حامیان و بینندگان خود را ترغیب کنید تا اقدامی در این باره انجام دهند و به نیکوکاری شما بپیوندند. انیمیشن می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. با محتوای ویدئویی می‌توانید داستان‌های مختلف را به گونه‌ای که احساسات مخاطب را تحریک کند، نشان دهید. 

۱۱. شهر امید؛
نحوه استفاده از ماسک 

انیمیشن‌های تخته سفید، آن انیمیشن‌هایی هستند که معمولا دارای زمینه سفید هستند و کاراکتر‌ها و نوشته‌ها با رنگ‌های مختلف روی آن نمایان‌ می‌شوند. می‌توانید از این انیمیشن‌ها برای افزایش آگاهی راجع به یک موضوع حساس و مهم استفاده کنید؛ به عنوان مثال، درباره چگونگی استفاده از ماسک. 

این سبک ساده و گیرا به بینندگان اجازه می‌دهد تا با حذف مواردی که ممکن است حواس آنان را پرت کنند بر روی اطلاعاتی که ارائه می‌دهید، تمرکز کنند. این به آن‌ها کمک می‌کند اطلاعات را به روشی دقیق‌تر و درک کرده و به خاطر بسپارند. 

۱۲. اوتیسم صحبت می کند؛
دنیای اوتیسم (PSA)

دنیای اوتیسم PSA از یک محتوای انیمیشن به منظور راه‌اندازی کمپینی برای آگاه کردن والدین در مورد علائم اوتیسم در کودکان استفاده کرد. این انیمیشن فوق‌العاده به صورت سه‌بعدی و استاپ‌موشن با داستان‌گویی دل‌انگیز از دیدگاه کودک ساخته شده است تا والدین را ترغیب کند در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های ذکر شده در ویدیو، شروع به غربالگری کنند.

همیشه توصیه می‌شود که محتوای ویدئویی خود را تا حد امکان کوتاه نگه دارید. اما گاهی ممکن است به ویدئوهای طولانی‌تری نیاز داشته باشید و این اصلا اشکالی ندارد. 

۱۳. بنیاد کمک‌های خیریه؛
کمک نیکوکارانه چیست؟

بنیاد کمک‌های خیریه از ویدئوهایی که برای آگاهی بخشی به مردم توسط موسسات خیریه ساخته می‌شوند، استفاده کرد تا یک طرح جدید دولتی را توضیح دهد. این بنیاد در این انیمیشن نیکوکاری توضیح داد که اطرح موردنظرشان چیست و چگونه می‌تواند به سایر موسسات خیریه کمک کند. تنها در چند ثانیه، این سازمان به لطف ترکیبی از انیمیشن‌ ویدئویی ساده و رنگارنگ و صدای رسایی که اطلاعات را توضیح می‌داد، مردم را به باز کردن حساب و پیوستن به این طرح تشویق کرد.

۱۴. بنیاد AARP؛
فقر سالمندان بر اساس اعداد

گاهی اوقات سخت‌ترین راه برای ارائه اطلاعات مهم، کنفرانس دادن است. چرا که شما آمارها  و اطلاعات بی شماری برای توضیح دادن دارید، اما مردم پس از مدتی تمایل خود را به گوش دادن به حرف‌های شما از دست می‌دهند. 

بنیاد ARRPF با ساخت یک انیمیشن نیکوکاری، نکات مهمی را درباره فقر سالمندان به صورت خلاصه برای همگان آشکار کرد. شما نیز می‌توانید با حذف مطالب کسل کننده در قالب یک انیمیشن اطلاعات را به صورت کاملا جذاب و گیرا به مخاطب ارائه دهید.

۱۵. بنیاد آسیا؛
ائتلاف‌ها چگونه تغییرمی‌کنند؟!

از مهم‌ترین اهدافی که یک انیمیشن دارد می‌توان به صحبت کردن راجع به بنیاد شما، چالش‌هایی که با آن مواجه است و راه‌هایی که می‌تواند از این چالش‌ها عبور کند، اشاره کرد. در این صورت ممکن است به یک انیمیشن طولانی‌تر نیاز داشته باشید. 

شما می‌توانید عملکرد بنیاد خود، برنامه‌هایی که برای آینده دارد و تاثیری که بر جامعه می‌گذارد را به طور عمیقی در انیمیشن خیریه توضیح دهید. حتی می‌توانید انیمیشن‌ های خیریه را در وب‌سایت خود آپلود کنید تا به بازدیدکنندگان این امکان را بدهید که به جای خواندن یک از متن طولانی، یک ویدیو سرگرم‌کننده تماشا کنند!

۱۶. نقطه روشن؛
برنامه سازمانی خدمات

حتی اگر مخاطبان هدف شما دیگر موسسات خیریه باشند، همچنان می‌توانید از انیمیشن استفاده کنید تا پیام خود را با لحنی جذاب‌تر بیان کنید. این دقیقا همان کاری است که بنیاد نقطه روشن (Point of Light) با ساخت یک انیمیشن انجام داده است. همچنین شایان ذکر است که آن‌ها در این انیمیشن نیکوکاری برای موثرتر کردن پیام، حتی نیازی به صداگذاری نداشتند؛ زیرا زیرنویس و متنی که در ویدئو نمایش داده می‌شد به راحتی پیام را منتقل می‌کرد.

IUCN .۱۷؛
ای انسان، باید درباره زمین صحبت کنیم!

صحبت از عدم نیاز به صداگذاری ویدئوها شد. اگر نخواهید روی انیمیشن خود صداگذاری انجام دهید، قاعدتا باید از متن‌های مختلف برای انتقال پیام استفاده کنید. در این صورت ممکن درباره متنی که در ویدئوی خود می‌گنجانید، مطمئن نباشید. 

بهتر است تا حد امکان متن‌ها را کوتاه نگه دارید؛ البته برای متن‌های طولانی‌تر هم چاره‌ای وجود دارد. تا زمانی که انیمیشن باکیفیت و زیبا باشد و همچنین متن آن با سبک انیمیشن و داستان همخوانی داشته باشد، می‌توانید تا آن‌جا که می‌خواهید در انیمیشن خیریه خود متن طولانی بگنجانید.

۱۸. مرسِی کروپس؛
جوامع با هم آماده می‌شوند.

دلیل بسیار مهمی دیگری وجود دارد که شما را ترغیب به استفاده از انیمیشن می‌کند؛ آن‌ هم تشویق مردم برای پیوستن به جوامع نیکوکاری محلی خود و شرکت در اقدامات و برنامه‌های آن‌ است.
انیمیشن‌ها می‌توانند موضوعات مختلف را به شکل زیباتر و ساده‌تری با هم ترکیب کنند و به مخاطب کمک کنند رابطه آن‌ها را با یکدیگر بهتر درک کند. شما قادرید از این قدرت انیمیشن بهره ببرید و تمام راه‌هایی که می‌توانند از طریق آن‌ها به سازمان شما کمک کنند را به مخاطبان خود نشان دهید!

۱۹. فرصت بین المللی؛
نوشتن داستانی جدید برای آموزش کودکان

افراد زیادی وجود دارند که نمی‌توانند با هدف اصلی سازمان شما ارتباط برقرار کنند، زیرا ممکن است احساس کنند آنچه که شما برای آن مبارزه می‌کنید بر آن‌ها تاثیر نمی‌گذارد.
بنابراین، چرا از یک انیمیشن خیریه برای تغییر نظر آن‌ها استفاده نکنید؟ این نوع محتوا می‌تواند به شما کمک کند تا در کنار ارتباط با مخاطب، الهام بخش آن‌ها باشید و موضوعات مختلف را به خوبی به آن‌ها نشان دهید. 

۲۰. صندوق جهانی حیات وحش؛
از اقدامات اقلیمی در آمریکا چه خبر؟

با استفاده از انیمیشن‌ها می‌توانید به مخاطب خود نشان دهید هم اکنون چه هدفی را دنبال می‌کنید و دلیل این که از موضوع خاصی دفاع می‌کنید، چیست. همچنین می‌توانید درباره این که موضوع مورد نظرتان چقدر حساس است و نیاز به رسیدگی سریع دارد نیز بحث کنید. از طریق انیمیشن خیریه می‌توانید چندین راه‌ حل برای حل کردن مشکلات نیز به مخاطبین ارائه دهید.

UNAIDSC .۲۱ کارائیب؛
اپیدمی ایدز

از محتوای ویدیویی برای افزایش آگاهی در مورد مشکلاتی که ممکن است مخاطبان شما قبلا درباره آن چیزی نشنیده باشند یا حتی به آن‌ها فکر نکرده باشند، استفاده کنید. به عنوان مثال، UNAIDSC کارائیب به بینندگان نشان می‌دهد که چگونه نابرابری می‌تواند از دریافت مراقبت و حمایت مورد نیاز مردم جلوگیری کنند و این موضوع چگونه منجر به همه‌گیری ایدز در کارائیب خواهد شد.

۲۲. اداره بهداشت اورگان؛
ما از شما پشتیبانی می‌کنیم

سازمان‌های دولتی نه تنها می‌توانند با استفاده از محتوای انیمیشنی شهروندان را از آخرین اتفاقات و سیاست‌های خود آگاه سازند. همچنین می‌توانند با تشویق کردنشان به آن‌ها انگیزه دهند تا به کارهای خوب خود در جامعه ادامه دهند و تغییر ایجاد کنند. می‌توانید انیمیشن خیریه خود را بسازید تا اطمینان حاصل کنید که مشارکت‌کنندگان شما می‌دانند که تلاش‌های آن‌ها هم ارزش دارد و شما و سازمانتان از هر اقدام کوچکی قدردانی می‌کنید.

۲۳. خانواده و خدمات اجتماعی NSW؛
چرا در امور خیریه، داوطلب شویم؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که وقتی می‌خواهید برای سازمان خیریه خود از مردم کمک بگیرید، از کنار شما عبور کنند و شما را نادیده بگیرند؟ با ساخت انیمیشن خیریه می‌توانید به راحتی اعضا و داوطلبان جدید و پرشور بسیاری جذب کنید. چرا که مردم می‌توانند محتوای ویدیویی را در هر زمانی و بدون هیچ فشار و اجباری تماشا کنند و این برایشان پذیراتر خواهند بود.

۲۴. چرخ‌هایی برای آرزوها؛
آرزوهای رانندگی

انیمیشن خیریه می‌تواند برای تبلیغ هدف سازمان شما بسیار مفید باشد. با یک انیمیشن فوق العاده ساده، Wheels For Wishes تنها در 15 ثانیه به مخاطب نشان می‌دهد که چگونه اهدای یک ماشین قدیمی می‌تواند به سازمان در برآورده کردن پنج آرزوی مختلف افراد کمک کند. علاوه بر این، یک ویدیوی کوتاه مانند این را می‌توان به راحتی در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشت تا همه به آن دسترسی داشته باشند.

درپایان باید گفت...

انیمیشن خیریه می‌تواند مزایای زیادی برای سازمان شما داشته باشد. ما در این مقاله سعی کردیم شما را ترغیب به استفاده از انیمیشن برای رساندن پیام خود به دیگران و ارتباط با افرادی که می‌خواهند از شما حمایت کنند، استفاده کنید. به ما اعتماد کنید، پس از استفاده از انیمیشن نتایج مثبت آن را خواهید دید.

اگر توانایی پرداخت هزینه‌های ساخت انیمیشن را دارید، حتما اقدام به ساخت آن کنید. برای این کار می‌توانید با شرکتی همکاری کنید که قادر است داستان سازمان خیریه شما را به زیباترین شکل ممکن بسازد.

منبع: وبسایت yumyumvideos