تست A/B برای بسیاری از شرکت‌ها یک ابزار مناسب به منظور بازاریابی از طریق ویدئوها است. این تست به آن‌ها اجازه می‌دهد همزمان چند ویدئو را با هم امتحان کنند و دریابند که با چه استراتژی‌هایی مخاطب و مشتری بیشتری به دست می‌آورند. برای افزایش بازدید از ویدئو در پلتفرم‌های مختلف، انجام تست A/B یک امر ضروری است. 

هنگامی که قصد آپلود یک ویدئو در سایت خود را دارید، ابتدا باید مطمئن شوید که از استراتژی مناسب استفاده می‌کنید. چرا که با استراتژی مناسب می‌توانید درصد بازدید کنندگان را بالاتر ببرید و اطمینان حاصل کنید که این ویدئو توسط افراد بیشتری دیده می‌شود. 

چگونه با تست A/B ویدئوهای بازاریابی خود را بهینه کنیم؟

با اجرای تست A/B، می‌توانید «بازاریابی ویدئویی» را بهتر انجام دهید. این مفهوم به معنای استفاده از ویدیو برای جذب مخاطب و مشتری بیشتر است. چند نکته برای اجرای تست A/B وجود دارد که هر شرکتی باید آن‌ها را امتحان کند. این نکته‌ها به شرح زیر است:

۱. عناوین ویدئو را تغییر دهید

سعی کنید عناوین مختلفی را برای ویدئویی که می‌خواهید آپلود کنید، انتخاب کنید. عناوین کوتاه و بلند را به شکل‌های مختلف امتحان کنید. این به شما امکان می‌دهد بدانید که کدام عنوان مخاطب شما را بیشتر جذب می‌کند. بعد از انتخاب عنوان، منتظر بمانید و ببینید چند نفر برای مشاهده ویدیوی شما به سایت یا پلتفرم وارد شده و روی آن کلیک می‌کنند. ویدیویی که بیشترین کلیک را داشته باشد، برنده است. این ویدئو نشان می‌دهد که چه عنوانی برای ویدئوهای بعدی شما بهتر عمل می‌کند.

۲. تصویر اول آن را به درستی انتخاب کنید

این را بپذیرید که مردم اغلب به سمت چیزهای زیبا جذب می‌شوند. اگر ویدئوهای صفحه شما را زشت یا بی‌فایده بدانند، به احتمال زیاد صفحه را ترک خواهند کرد. تصویری که ویدئوی شما قبل از این که باز شود نشان می‌دهد، مسلما اولین چیزی است که مخاطب می‌بیند و به آن جلب می‌شود. مطمئن شوید تصویری انتخاب می‌کنید که کنجکاوی مخاطبین شما را برمی‌انگیزد.
با توجه به افزایش تعداد کاربرانی که محتوای ویدیویی را از طریق تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های خود مشاهده می‌کنند، مطمئنا تصاویر اول ویدئو قطعا تاثیر زیادی بر مخاطبان شما می‌گذارند. برای انجام تست A/B، دو تصویر متفاوت برای ویدیوی خود داشته باشید و تاثیر آن را بسنجید.

برای مطالعه:

استفاده از روانشناسی رنگ‌ها در ساخت انیمیشن

۳. تغییر مکان یا موقعیت

ویدیوهایی که می‌سازید ممکن است شگفت‌انگیز و باکیفیت باشند، اما بیننده بسیار کمی داشته باشند. دلیل آن می تواند قرار دادن اشتباه ویدیو در صفحه وبسایت یا پلتفرم شما باشد. این که ویدئو در کجای صفحه شما قرار دارد نقش بسیار مهمی در بازدید آن دارد. 

هنگامی که یک فرد از صفحه شما بازدید می‌کند، ویدیوی شما باید در قابل مشاهده‌ترین مکان ممکن باشد. این منجر می‌شود راحت‌تر آن را پیدا کرده و مشاهده کند. اغلب اگر ویدئوی خود را در لندینگ پیج (landing page)، پیجی که صرفا برای تبلیغ یا بازاریابی یک کمپین ایجاد شده است، آپلود کنید بازدید بیشتری می‌گیرد. 

برای تست A/B، می‌توانید دو ویدیو را در موقعیت‌های مختلف در وب‌سایت خود قرار دهید. سپس تعداد بینندگانی را که ویدیوی شما را می‌بینند بررسی کنید. ارزیابی کنید که چه تعداد مخاطبی روی آن کلیک می‌کنند. پس از آن می‌توانید مکان مناسب را برای ویدیوهای بعدی پیدا کنید.

۴. مدت زمان فیلم را تغییر دهید

یکی دیگر از بخش‌های تست A/B می‌تواند تغییر مدت زمان ویدئو باشد. با کاهش چند ثانیه از بخش‌های مختلف ویدیو، مدت زمان آن را کمتر کنید. سپس دو ویدئو را آپلود کنید. هر ویدیویی که بیشترین نرخ کلیک و بازدید را داشته باشد بهترین گزینه شما خواهد بود.

۵. یک عکس با دو مقدمه مختلف طراحی کنید

دو ویدیو بسازید که دارای مقدمه مختلف و منحصر به فرد هستند. مقدمه ویدیو می‌تواند همان عکس اول آن یا چند ثانیه اول ویدیو باشد. به این ترتیب، تعداد بازدید کنندگان با توجه به دو مقدمه مختلف به شما امکان می‌دهد مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

۶. حالت پخش خودکار یا دستی ویدیو داشته باشید

در یکی دیگر از تکنیک‌های تست A/B، یکی از ویدیوهای شما می‌تواند روی حالت پخش خودکار تنظیم شود، در حالی که ویدیوی دیگر می‌تواند به صورت دستی و توسط بینندگان شما پخش شود. تعداد بازدید را برای هر دو حالت ویدیو تجزیه و تحلیل کنید. 

به عنوان مثال، در حالت خودکار، می‌توانید ببینید که آیا مخاطب شما ویدیویی را که خود به خود در سایت شما پخش می‌شود، تماشا می‌کند یا این باعث رنجش او شده و به سرعت صفحه را می‌بندد. برای پخش به صورت دستی نیز می‌توانید دریابید که چند نفر برای دیدن ویدیو بر روی آن کلیک می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نقش اینفلونسرها در افزایش تأثیر خیریه‌ها

۷. از ابزارهایی مانند Animaker برای یکی از ویدیوها استفاده کنید

وقتی می‌خواهید با انجام تست A/B استراتژی سایت خود را بچینید، می‌توانید از دو سبک ویدیوی متفاوت استفاده کنید؛ یک انیمیشن و یک ویدیو با شخصیت‌ها و پس زمینه واقعی.

 انیمیشن را می‌توان با استفاده از ابزارهایی مانند Animaker ساخت. انیمیشن را در وب سایت خود آپلود کنید و بررسی کنید که کدام سبک از ویدیوها بازدید بهتری دریافت می‌کند. پس از بررسی این که کدام یک از ویدیوها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، می‌توانید تجزیه و تحلیل خود را آغاز کنید. استراتژی‌های بازاریابی خود را با توجه به نتایج برنامه ریزی کنید.

۸. از دو پلتفرم جداگانه استفاده کنید

اگر می‌خواهید تست A/B را برای دو ویدیو انجام دهید، بهتر است از دو پلتفرم متفاوت، مانند یوتیوب و یک سایت، استفاده کنید. این به شما نشان می‌دهد که کدام یک از این دو محبوب‌تر هستند و مخاطبان بیشتری دارند.
با این کار مطمئن خواهید شد که کدام پلتفرم بازدید بیشتری برای ویدیوی شما به ارمغان می‌آورد. شایان ذکر است که نتیجه بستگی به نحوه تفکر و رفتار مخاطب هدف شما دارد و اینکه بازدیدکنندگان هدف شما کدام پلتفرم را بیشتر ترجیح می‌دهند.

۹. در ویدئوها انعطاف ایجاد کنید

برای اینکه تست A/B نتایج موثری داشته باشد، می‌توانید تغییرات خاصی را نیز در محتوای هر دو ویدیو ایجاد کنید. برای مثال، می‌توانید در هر دو ویدیو تفاوت‌هایی در صدا، موسیقی، رنگ‌ها و حتی سبک آن ایجاد کنید. این به شما امکان می‌دهد پی ببرید که چه نوع محتوایی برای مخاطب هدف شما جذاب‌تر است.

۱۰. به نظارت و ارزیابی خود ادامه دهید

تست A/B یک راه عالی برای پی بردن به این مسئله است که آیا استراتژی شما موثر بوده است یا خیر. بسیار مهم است که شما در نیمه‌های راه ویدیوی آپلود شده را به حال خود رها نکنید و تمام اطلاعاتی که به دست آورده‌اید را بررسی کنید. تست A/B به این معنا است که ببینید مخاطب هدف شما چه می‌خواهد و دقیقا آن را برای او فراهم کنید.

منبع: وبسایت animaker