آیا می‌دانید با قرار دادن یک ویدیو در صفحه نخست وبسایت خود، می‌توانید نرخ تبدیل‌تان را تا ۸۰ درصد افزایش دهید؟! بنابراین ویدیو باید بخش اساسی از استراتژی بازاریابی سازمان شما باشد تا کمک کند که تعامل در رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت و وبلاگ شما بهبود یابد. 

اهمیت تولید محتوای ویدئویی

حتما متوجه افزایش سریع محتوای ویدیویی (Video Content) تولید شده توسط برندها و برخی از وبسایت‌ها شده‌اید. زیرا محتوای ویدیویی برای الگوریتم‌های اجتماعی اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند، بنابراین تولید محتوای ویدیویی جذاب به یکی از جنبه‌های مهم استراتژی بازاریابی محتوایی سازمان‌ها تبدیل شده است.

بازاریابی ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی خیریه‌ها

از آنجاکه ویدیو از مهم‌ترین ابزارهای جذب مخاطب و به اشتراک‌ گذاشتن پیام خیریه‌ها تبدیل شده است و تولید ویدیو تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند، ساده‌تر از گذشته، انجام می‌شود، اما گنجاندن ویدیو در استراتژی ارتباطات سازمانی، تا حدودی سخت و دشوار است، اما چگونه می‌توان برنامه ریزی و تدوین استراتژی ویدئویی موفقی داشت؟!

نحوه تدوین استراتژی تولید ویدئو موفق

صرفنظر از نوع ویدیویی که تولید می‌کنید، با پیروی از چند اصل ساده می‌توانید از موفقیت ویدیوهای خود اطمینان حاصل کنید.

1. مرحله برنامه‌ریزی

قبل از آغاز تهیه ویدیو لازم است که دو چیز را بدانید. نخست آنکه می‌خواهید بینندگان چه چیزی را از ویدیو برداشت کنند و دوم اینکه مایلید پس از تماشای آن چه کاری را انجام دهند؟ این سؤالات به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی خود را شروع کنید.

همچنین باید این نکته را در نظر بگیرید که آیا ویدیو ابزار و رسانه خوبی برای انتقال پیام خیریه است یا خیر. با توجه به مقدار زمان و تلاشی که صرف تولید یک ویدیو می‌شود، باید این نکته را حالا در نظر گرفت، یعنی قبل از آنکه خیریه به شدت درگیر جدول زمانی تولید شده و در نهایت متوجه نامناسب بودن آن شود.

اغلب خیریه‌ها دارای پیام‌های کلیدی یا محورهای محتوایی هستند که بخش عمده ارتباطات آنها را هدایت می‌کند. خیریه مایل است دیگران بدانند که چیست، چه کاری را انجام می‌دهد و چرا باید با کمک مالی یا داوطلبانه حمایت خود از این مؤسسه را نشان دهند.

پس از ایجاد پیام می‌توانید روی ایده‌های نحوه انتقال آن به دیگران کار کنید. برگزاری جلسات منظم ایده‌پردازی با تیم ارتباطات می‌تواند راه خوبی برای شناسایی فرصت‌ها و داستان‌ها و تبدیل آنها به یک ویدیو و همچنین تعیین بهترین زمان به اشتراک گذاشتن آن ویدیو باشد. از گسترده‌ کردن دعوت اعضای خیریه نهراسید، چرا که شاید ایده‌های زیادی وجود داشته باشد که ممکن است در نظر نگرفته باشید یا از آنها بی‌اطلاع باشید.

در مثالی از RNLI ما داستان مرد جوانی به نام تایلر و دوستانش را تعریف کردیم که به یاد او برای خیریه پول جمع می‌کردند. داستان ابتدا در یکی از تیم‌های رسانه‌ای منطقه‌ای مطرح و سپس به یکی از جلسات ایده‌پردازی ویدیوهای رسانه‌های اجتماعی آورده شد. در این جلسه قدرت ایده هم از منظر داستان و هم اینکه آیا مواد کافی برای تبدیل آن به فیلم در دسترس بود یا خیر، مورد بررسی قرار گرفت.

2. پیدا کردن قالب مناسب

تولید ویدیو هرگز به سادگی حالا نبوده، به ویژه اکنون که گوشی‌های هوشمند دارای دوربین‌هایی هستند که می‌توانند فیلم‌های باکیفیت و حرفه‌ای را ضبط کنند. اما اشتباهاتی در این مسیر رخ می‌دهد، یعنی صرفنظر از اینکه ویدیوی شما چقدر خوب است شاید طوری تنظیم شده باشد که از همان ابتدا دچار شکست شود.

باید در مورد کانال‌های پخش و توزیع ویدیوی خود تصمیم بگیرید و سپس ویدیو را در فرمت و قالبی منطبق با این کانال‌ها ایجاد کنید. برای مثال شاید ویدیوها در یوتیوب عالی به نظر برسند، اما وقتی برای تیک‌تاک یا فیس‌بوک برش داده شده و اندازه آنها تغییر می‌کند، تا حد زیادی تأثیرشان را از دست بدهند.

همچنین باید نهایت تلاش‌تان را به خرج دهید تا فیلم خود را متناسب با کانال‌هایی که در آن توزیع می‌شود، ضبط کنید. اگر قرار است این ویدیو اساساً برای مخاطبان گوشی‌های موبایل در تیک‌تاک، اینستاگرام ریلز (Instagram reels) یا یوتیوب شورتز (YouTube Shorts) پخش شود، در این صورت تمام فیلم‌های خود را باید در قالب عمودی (portrait) ضبط کنید. بهینه‌سازی ویدیو برای صفحه نمایشی که روی آن ظاهر می‌شود، به تأثیرگذاری صحیح آن کمک خواهد کرد.

ساخت ویدیوی جذاب و گیرا 

در اینجا فرصتی برای خلاقیت وجود دارد. چطور می‌توانید فرمت‌های مختلف را امتحان کنید تا ویدیویی جذاب و گیرا بسازید؟
باید به این نکته توجه کنید که در برخی کانال‌ها پس از انتشار یک ویدیو در صورت وجود هرگونه اشتباه دیگر نمی‌توانید آن را دوباره آپلود کنید. 

بنابراین ویدیویی که تهیه کرده‌اید را با چشمان باز دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ غلط املایی یا اشتباه احمقانه‌ای قبل از پخش زنده آن وجود ندارد. ایجاد یک فرآیند تأیید و صحه‌گذاری بر ویدیو قبل از پخش زنده آن ایده خوبی به نظر می‌رسد.

اهمیت بالای داستان‌پردازی

مهم‌تر از هر چیز به وضوح نحوه داستان‌پردازی و روایت قصه برای مخاطبان است. اگر داستانی که روایت می‌کنید واضح و تأثیرگذار باشد، مخاطبان برخی ایرادات آن را نادیده خواهند گرفت.
هرچند شاید اینطور به نظر برسد که ویدیویی با ارزش تولید بالا در رقابت با دیگران نظر مخاطبان را به خود جلب خواهد کرد، اما کافی است نگاهی به تیک‌تاک بیاندازید تا شاهد هزاران ویدیو از افرادی باشد که فقط از طریق صحبت کردن با دوربین تلفن خود میلیون‌ها بازدید بیشتر از محتوای بسیار تر و تمیز و حرفه‌ای را دریافت کرده‌اند.

شما به عنوان یک پیام‌رسان روایت‌گر طبیعی داستان خواهید بود و شور و شوقی را در افراد برای کمک به خیریه برمی‌انگیزید که تکرارشدنی نیست. مطمئن شوید که این حس را به ویدیوهایی که تولید می‌کنید اضافه خواهید کرد.

در نهایت از گفتن داستان‌ها و روایت‌هایی که از نگاه خود و خیریه‌تان صادقانه به نظر می‌رسد، نهراسید. ماهیت کارتان شاید به گونه‌ای باشد که هر داستانی باعث رضایت و خوشحالی دیگران نشود. اما اگر آن داستان را به شکل صادقانه روایت کنید، مطمئناً تأثیر مورد نظرتان را برجا خواهد گذاشت.

منبع: وبسایت charitycomms