اگر با حوزه انیمیشن‌سازی آشنا باشید، حتما در جریان هستید که معمولا پروژه‌های انیمیشن‌سازی و ساخت ویدئو به دلیل نیاز به ویرایش‌ها و بررسی‌های مکرر، زمان و بودجه زیادی لازم دارند؛ اما با مدیریت پروژه و احترام به خواست مشتری می‌توان از هدر رفت هزینه‌ها و زمان اضافی جلوگیری کرد.

به‌طور کلی، با مدیریت پروژه می‌توان کار را با هزینه و زمانی مناسب و مشخص، مطابق با اهداف مشتری تکمیل کرد؛ اما چگونه؟ اطلاعات بیشتر در این خصوص را در ادامه مقاله دریافت خواهید نمود.

نکات مهم در زمینه انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان مشخص

انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان سازمان

یکی از مسائل مهم در زمینه پروژه‌های مختلف، انجام آن با هزینه و زمان‌بندی مشخص است؛ اما برای تکمیل پروژه با بودجه‌ای مشخص و در وقت مقرر، می‌بایست نکاتی را در نظر داشت:

1. پیش از شروع پروژه هزینه و زمان تحویل را تعیین کنید؛

تعیین کردن هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای انجام پروژه از همان ابتدای کار باعث می‌شود تا تمام سعی‌تان را به کار ببندید و پروژه را به موقع و مطابق با اهداف مشتری به وی تحویل دهید. همچنین، برنامه‌‎ریزی‌های دقیق و نیاز نبودن به بررسی‎‌های مجدد کمک می‌کند تا پروژه با بودجه‌ای مناسب و مشخص شده به پایان برسد. 

لذا، پیشنهاد می‎‌‌شود در همان ابتدای کار قیمت و زمان دقیقی را برای انجام پروژه به مشتری اعلام نمایید و بر انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان مشخص شده، متعهد باشید؛ چرا که تعیین هزینه‎‌‌ای پیش از شروع کار و تغییر قیمت‌ها و دریافت هزینه‌ای بیش‌تر، پس از انجام آن و نیز طولانی‌شدن مدت زمان انجام پروژه، می‌تواند به وجه کاری‌تان لطمه بزند و مشتریان‌تان را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:

تبلیغات آنلاین و انیمیشن؛ بهترین ترکیب بازاریابی

علاوه‌بر این، می‌توانید پیش از آغاز کار پرسشنامه‌ای را تهیه کرده و از طریق آن اطلاعاتی را از مشتری دریافت نمایید. با این پرسشنامه می‌توان برای هر مرحله از پروژه برنامه‌ریزی مشخصی داشت. به‌طور کلی، با داشتن برنامه‌ریزی و اطلاعاتی دقیق از اهداف مشتری می‌توان از دوباره‌کاری‎‌هایی که فقط منجر به اتلاف هزینه‌ و زمان می‎‌شود، جلوگیری کرد و حتی کار را زودتر از موعد تعیین شده به مشتری تحویل داد که این خود، رضایتمندی مشتری را به همراه خواهد داشت.

2. تاثیر تصمیم‌گیری‌های سریع و آگاهانه در انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان مشخص؛

همانگونه که ذکر شد، برنامه‌‎ریزی برای انجام پروژه‌‏ها با بودجه و زمانی مشخص بسیار مهم است. لذا، لازم است تا پیش از انجام پروژه وقت بگذارید و اهداف اصلی‎‌تان را از تکمیل پروژه مشخص نمایید. 

شما باید در مورد این که تیم‌تان به چه افرادی نیاز دارد، تصمیم بگیرید. به عبارتی، باید مشخص کنید که چه کسانی توانایی‌های لازم برای انجام پروژه را دارند و می‌توانند در پیش‌برد کار تاثیر مثبتی داشته باشند. دقت کنید که، شما می‌‎بایست اهدافتان را از ساخت ویدئو نیز تعیین نمایید.

سپس، با پرسشنامه‌ای کار را آغاز کنید. در حقیقت، اطلاعات پرسشنامه به شما کمک می‌کند تا مشتری را بهتر بشناسید و بتوانید در مورد جزئیات انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان مشخص با وی صحبت کنید. همچنین، با اطلاعات دریافتی از مشتری می‎توان از پیشرفت پروژه در راستای اهداف وی مطمئن شد.

علاوه‌بر این، تکمیل پرسشنامه پیش از شروع پروژه به مشتری کمک می‌کند تا بتواند به روشنی اهدافش را از درخواست برای ساخت ویدئو و پیامی که قصد دارد منتقل کند، بیان نماید. بنابراین، می‌توانید جلسه‎‌ای ترتیب دهید و مشتریان را با تیم انجام پروژه از جمله تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آشنا کنید. با این کار مشتری می‌‎تواند اطلاعات کاملی را در مورد هر مرحله از فرآیند تولید، کسب نموده و دیدی واضح از آنچه که تحویل خواهد گرفت، داشته باشد.

به‌طور کلی، مطلع کردن مشتری از فرایند تکمیل پروژه و این که چه ویرایش‌هایی لازم است بر روی آن انجام شود، می‌تواند از اتلاف وقت و هزینه‌های اضافی جلوگیری کند و پروژه در زمان مقرر به دست مشتری خواهد رسید.

به نظرات دیگران در زمینه انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان مشخص توجه کنید

3. به نظرات دیگران در زمینه نحوه انجام پروژه، توجه کنید؛

نزدیک شدن به پایان یک پروژه، واقعا حس خوبی است تا جایی که دوست دارید آن را به مشتری یا دیگر افراد نشان دهید و نظراتشان را در مورد آن بشنوید؛ البته، در صورت دریافت نظراتی مثبت، خستگی از تنتان بیرون خواهد رفت. اما اگر نظرات منفی باشند، چه؟ 

باید همه چیز را از نو شروع کنید. در این شرایط، از طرفی خوشحالیم که پیش از اتمام کار، بازخورد دریافت کرده‌ایم و از سویی دیگر، باید برخی از کارها دوباره انجام شوند که در این مورد، علاوه بر تضعیف روحیه تیم، با اتلاف زمان و هزینه نیز روبه‌رو خواهیم بود. در نتیجه، ممکن است پروژه در زمان مشخص شده تکمیل نشود.
لذا، باز هم تاکید می‌کنیم که دریافت اطلاعاتی دقیق و تکمیل پرسشنامه پیش از انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان مشخص بسیار مهم است؛ چرا که در این صورت، مسیر پروژه از همان ابتدا مشخص می‌شود و به ایده‌‎پردازان و اعضای تیم کمک می‌‏کند تا بر روی فیلمنامه‌نویسی و تهیه ویدیو مطابق با اهداف مشتری تمرکز کنند.

برای مطالعه:

پنج روش بازاریابی ترند برای خیریه‌ها در سال 2023

در نتیجه می‌توان گفت که، ایجاد فرصتی برای شنیده شدن نظرات یا پیشنهادات دیگران (از جمله افراد حرفه‌ای در این زمینه، مشارکت‌کنندگان در پروژه، مشتریان و غیره) در طی فرایند انجام پروژه و حتی پایان کار می‌تواند از ویرایش‌های مجدد و طولانی شدن پروژه جلوگیری کند.

پیشنهاد می‌شود با تهیه پرسشنامه‌ای، از نظرات افراد پس از انجام پروژه نیز مطلع شوید و از موارد ذکر شده، در بالا بردن کیفیت کارهای‌تان استفاده نمایید.

در پایان...

انجام پروژه مطابق با بودجه و زمان مشخص نیاز به برنامه‌ریزی‌هایی دقیق دارد و برای این که بتوانید پروژه‎ای را در زمانی مقرر و با بودجه‌ای مشخص به دست مشتری برسانید، بهتر است از همان ابتدا زمان و بودجه لازم برای انجام پروژه را مشخص نمایید و بر تعهدات خود پایبند باشید.
علاوه‌‎بر این، تعامل با مشتری و داشتن تیمی حرفه‌ای و آگاه می‌‎تواند در این امر به شما کمک کند. استفاده از پیشنهادات و نظرات دیگران نیز برای این که بتوانید پروژه‌ای را در زمان مقرر و با بودجه‌ای مشخص تحویل دهید، بسیار موثر است.

منبع: وبسایت nextdayanimations