مجموعه انیمیشن "دوستان خیالی" (The Imaginary Friends) یک پروژه خیریه است که به کودکان مبتلا به سرطان کمک می کند تا سرشار از امید باشند. این مجموعه شامل انیمیشن‌ها و داستان‌های کوتاهی است که به صورت رایگان در دسترس کودکانی که در بیمارستان‌ها بستری هستند، قرار می‌گیرد.

در این مجموعه، کودکان با شخصیت‌های دوست داشتنی و خیالی آشنا می‌شوند که به آن‌ها کمک می‌کنند تا با مسائلی که در زندگی با آن‌ها مواجه هستند، مثل بیماری سرطان، بهتر مقابله کنند.
 این شخصیت‌ها شامل پرندگان، حیوانات و اشیاء متنوعی هستند که با خلاقیت و دقت طراحی شده‌اند تا به کودکان کمک کنند تا با ترس و نگرانی‌های خود کنار بیایند و احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشند. 

معرفی انیمیشن دوستان خیالی

این پروژه در سال ۲۰۱۹ آغاز و توسط یک تیم بین‌المللی از هنرمندان، نویسندگان و تهیه‌کنندگان تولید می‌شود. سرطان برای همه ترسناک است ولی رویارویی با این بیماری برای کودکان به مراتب ترسناک‌تر است. کودکان پس از تشخیص بیماری باید با رویه‌های پزشکی و روش‌های درمانی چون پرتودرمانی، شیمی درمانی و مصرف داروهای مختلف مواجه می‌شوند و تمامی این راهکارها در نهایت دنیای لطیف کودکی آن ها را تحت شعاع قرار می‌دهد و بدیهی است که پذیرفتن همه این تغییرات برای کودکان، ترسناک و دشوار است.

بنیاد آمریکایی تومور مغزی کودکان (The Pediatric Brain Tumor Foundation) با همکاری شرکت تبلیغاتی RPA، مجموعه انیمیشنی در 20 قسمت تولید کرده‌اند، نام این مجموعه “Imaginary Friend Society” به معنی «انجمن دوستان خیالی» می‌باشد.

هدف از تولید انیمیشن دوستان خیالی

هدف از ساخت این انیمیشن‌ها تسهیل هرچه بیش‌تر دوره درمان کودکان دوست‌داشتنی مبتلا به سرطان است. این انیمیشن‌های زیبا با الهام گرفتن از تصورات کودکان ساخته و پرداخته شده‌اند و طیف وسیعی از موضوعات پیچیده مربوط به سرطان را از زبان شخصیت‌های کارتونی و به طریقی که بچه‌ها می‌توانند درک کنند، توضیح می‌دهند.

کودکان با دیدن این انیمیشن‌ها، به درک بهتری از بیماری خود می‌رسند و همین آگاهی آن‌ها از روند بیماری خود سبب می‌شود که کمتر بترسند و بیش‌تر در فرآیند درمان خود همکاری کنند.
همچنین مجموعه "دوستان خیالی" با هدف ارائه حمایت روحی و امید به کودکان مبتلا به سرطان ساخته شده و در اختیار آنها قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه بیشتر کودکان در طول درمان سرطان باید برای مدت طولانی در بیمارستان بمانند، این مجموعه انیمیشن‌ها به عنوان یک روش تفریحی و آموزشی برای کمک به کودکان برای ترسیدن کمتر و بهتر دوران درمان خود را سپری کنند.

حمایت از پروژه مجموعه انیمیشن‌های دوستان خیالی

برای ارتقای این پروژه، افراد می‌توانند با حمایت مالی به این پروژه کمک کنند. از طریق سایت بنیاد، افراد می‌توانند به عنوان حامیان این پروژه عضو شوند و به صورت دوره‌ای مبالغی را به این بنیاد پرداخت کنند. همچنین، افراد می‌توانند با به اشتراک‌گذاری این پروژه در شبکه‌های اجتماعی و بازگویی داستان‌های این سریال به دیگران، این پروژه را معرفی کرده و به ارتقای آگاهی افراد درباره موضوعات انیمیشن‌های تولید شده، کمک کنند.

حمایت از تولید انیمیشن‌های دوستان خیالی

از جایی که این انیمیشن‌ها صرفاً به دو زبان «انگلیسی» و «اسپانیایی» دوبله و در دسترس عموم قرار گرفته‌ بودند. ویکی نیکی تصمیم گرفت تا با کسب اجازه از شرکت تولیدکننده این انیمیشن‌ها، تمامی قسمت‌های این مجموعه را به زبان فارسی ترجمه کند و تا سال 1396 با کمک استدیو سیاه پر بسیاری از قسمت‌های این انیمیشن را دوبله و در اختیار مراکز درمانی قرار داد.

برای دیدن برخی قسمت‌های مجموعه انیمیشن‌های دوستان خیالی

 روی لینک https://www.wikiniki.org/imaginary-friend-society-anims کلیک کنید.