ماموریت ما در نیک‌سو این است که پیام‌های مهم در قالب موضوعات نیکوکاری را از طریق انیمیشن و فیلم کوتاه خیریه، به طور موثری با مخاطبین به اشتراک بگذاریم. در واقع در مدت زمانی که به عنوان مجموعه تولیدمحتوای ویدئویی و انیمیشن در زمینه نیکوکاری و فعالیت‌های خیرخواهانه فعالیت می‌کنیم، به موضوعات متنوع و بسیار سختی پرداخته‌ایم. به همین جهت براساس تجربیات خود می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا انیمیشن برای توضیح موضوعات دشوار موثر است؟ پس در ادامه این مقاله از وبلاگ نیکسو همراه ما باشید تا بر روی این موضوع، عمیق‌تر شویم.

انیمیشن؛ ابزاری قدرتمند در توضیح مفاهیم دشوار 

انیمیشن به عنوان یک رسانه گرافیکی، می‌تواند به طریقی کارآمد و شگفت‌انگیز، مفاهیم پیچیده را به طور واضح و قابل فهمی به نمایش بگذارد.
این ابزار شگفت انگیز با استفاده از ترکیب تصاویر، صداها، حرکات و افکار، انیمیشن می‌تواند مفاهیمی را که به طور مستقیم واضح نیستند، به نمایش بگذارد و از این رو برای توضیح مفاهیم دشوار و پیچیده، بسیار مفید است. اما چگونه؟!

1. ایجاد امنیت با خلق انیمیشن

انیمیشن می‌تواند احساس جدایی و فاصله از موضوع را از بین ببرد و به بینندگان کمک کند تا با موضوعات سخت کنار بیایند. انیماتورها با استفاده از شخصیت‌ها و محیط‌های تخیلی، پناهگاهی برای کاوش موضوعات حساس یا بحث‌انگیز بدون ایجاد خاطرات آسیب‌زا یا واکنش‌های دفاعی ایجاد می‌کنند.
درواقع داستان‌ها زمانی عمیق تر به قلب ما می‌رسند که بتوانیم خودمان را در داخل موضوع تصور کنیم. به همین دلیل ما در نیک سو تلاش می‌کنیم تا شخصیت‌ها و فضایی را خلق کنیم که مخاطبان واقعا انعکاسی از خود را تماشا کنند.

ساخت انیمیشن توضیحی و مزایای آن برای خیریه‌ها

در عین حال، انیمیشن نیز می‌تواند حس ارتباط را ایجاد کند. مخاطبین همچنان با مبارزات و پیروزی‌های شخصیت‌های داخل انیمیشن همراه و همدل هستند. علاوه بر آن انیمارتوهای ما تلاش می‌کنند تا شخصیت‌ها و فضایی را خلق کنند که صادقانه بازتابی از جامعه باشند تا تعامل شما را با ویدئو افزایش دهند.

با پر کردن شکاف بین واقعیت و فانتزی، انیمیشن می‌تواند رسانه‌ای را برای به اشتراک گذاشتن پیام شما ارائه دهد که برای بینندگان در دسترس، امن و واضح باشد.

2. دسترسی گسترده‌تر به مخاطبین با کمک انیمیشن

انیمیشن کیفیت قابل توجهی دارد که برای انبوهی از مخاطبان اعم از کودکان و بزرگسالان جذاب است. در حالی‌که برخی از موضوعات سخت ممکن است برای بینندگان جوان بسیار چالش برانگیز یا سنگین بنظر برسد، انیمیشن فرصتی منحصر به فرد برای معرفی این موضوعات به شیوه‌ای حساس و مناسب برای هر سن فراهم می‌کند. 

به عنوان مثال، کارتون‌های محبوبی مانند «خیابان کنجد» (Sesame Street) و «آرتور» (Arthur) بدون ترس به موضوعاتی مانند نژادپرستی، غم و اندوه و ناتوانی‌ها پرداخته‌اند و با همدلی و شوخ طبعی به چنین موضوعاتی نزدیک می‌شوند. از طریق این نمایش‌های متحرک، کودکان مهارت‌های حیاتی مانند همدلی و تفکر انتقادی را توسعه می‌دهند.

ChatGPT؛ دستیار پادکسترها در ایجاد محتوای جذاب

انیمیشن موانع سنی را می‌شکند و کودکان و بزرگسالان را به طور یکسان به درگیر شدن با موضوعات پیچیده دعوت می کند. انیمیشن‌ها شرایط و رسانه‌ای را فراهم می‌کنند که هم حساس و هم در دسترس است. از طرف دیگر انیمیشن‌ها می‌توانند مکالمات معناداری را خلق و درک مشترکی را از موضوع میان بینندگان ایجاد کنند. 

3. گسترش افق فکری داستان با انیمیشن 

از طریق انیمیشن، هنرمندان می‌توانند زمان، مکان و زمینه فکری را دستکاری کنند. چنین چیزی به تصویرسازی خلاقانه و حساس از موقعیت‌های چالش برانگیز قدرت می‌بخشد. بدون تکیه بر محتوای گرافیکی یا آشکار، انیمیشن به وسیله‌ای برای کاوش موضوعات ظریف تبدیل می‌شود و تلفیقی بی نظیر از رئالیسم(واقع گرایی) و فانتزی را ارائه می‌دهد.  به همین جهت انیمیشن می‌تواند بینندگان را هم از نظر فکری و هم از نظر احساسی مجذوب خود کند.

ارتباطات گستره با نیکوکاران با انیمیشن خیریه

انیمیشن از مرزهای امکان و واقعیت فراتر می‌رود و به هنرمندان آزادی بیان خلاقانه بی حد و حصر و داستان سرایی بصری را می‌بخشد. انیماتورها با کمک مجموعه‌ای از رنگ‌های زنده، طرح‌های تخیلی و تصاویر سورئال می‌توانند ایده‌های پیچیده را به مخاطب منتقل کنند و احساسات عمیقی را در دل آن‌ها برانگیزانند.
انیمیشن خواه برای آموزش، سرگرمی یا تبلیغ استفاده شود، می‌تواند تجربه‌ای غنی و باارزش را به مخاطبین ارائه دهد. درواقع انیمیشن برای مخاطبین می‌تواند الهام بخش، اطلاع رسان و روشن کننده باشد.

در بخش‌ کامنت‌ها برای ما بنویسید که نظر شما درباره تولید انیمیشن خیریه چیست؟ آیا می‌توان با انیمیشن به اندازه سایر مدل‌های محتوایی ارتباط برقرار کرد؟ تا به اهداف خیریه و سازمان خود سریع‌تر دست پیدا کنیم؟!

منبع: وبسایت nextdayanimations